statystyki

Za każdy litr oddanej krwi można odliczyć od dochodu 130 zł

autor: Opracowała Ewa Konderak04.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 04.01.2010, 13:54

Każda osoba, która w 2009 roku oddała honorowo krew, może swój dochód w rocznym PIT pomniejszyć o 130 zł.

Reklama


Reklama


Ulga na krew przysługuje wszystkim osobom, które honorowo, czyli bezpłatnie, oddają swoją krew bądź osocze.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dają honorowym dawcom krwi prawo odliczenia od dochodu wartości krwi, którą przekazali w stacji krwiodawstwa. Aby z tej ulgi skorzystać, podatnik oprócz oddania krwi w danym roku, musi osiągnąć dochód. Musi też postarać się o zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa o ilości oddanej krwi. Zaświadczenie takie musi także potwierdzać, że krew została oddana bezpłatnie. Ta, za którą dawca otrzymał wynagrodzenie, nie będzie mogła być uwzględniona w zeznaniu PIT, jako podstawa odliczenia. Zaświadczenia podatnik nie musi dołączać do zeznania podatkowego. Jednak musi je przechowywać przez prawie sześć lat (do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego) na wypadek, gdyby urząd skarbowy poprosił o jego przedstawienie.

Ulga na krew jest odliczeniem limitowanym i to podwójnie. Pomniejszenia dochodu dokonuje się do wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew. Wystarczy pomnożyć ilość oddanej krwi przez wysokość przysługującego za nią ekwiwalentu. Z drugiej strony, ulga na krew jest odliczeniem dokonywanym w ramach przekazywanej darowizny i odliczenie podatkowe z tego tytułu nie może przekroczyć 6 proc. rocznego dochodu podatnika. Oznacza to, że jeśli kwota stanowiąca 6 proc. dochodu podatnika jest niższa od przysługującego ekwiwalentu za krew, podatnik w zeznaniu nie będzie mógł odliczyć więcej niż kwotę odpowiadającą 6 proc. dochodu.

Wysokość ulgi będzie zależała od tego, ile krwi bądź jej składników podatnik przekaże. Odliczeniu podlega wartość ekwiwalentu za każdy litr oddanej krwi. Od dochodu można odliczyć 130 zł za każdy litr oddanej krwi bądź osocza. Pomniejszając swój dochód w związku z oddaniem krwi, jednocześnie zmniejsza się podstawa opodatkowania. W konsekwencji, honorowy dawca krwi zmniejszy swój podatek w rozliczeniu rocznym.

Z ulgi na krew mogą też skorzystać podatnicy rozliczający ryczałt. Ryczałtowcy, oddając honorowo krew, pomniejszą swój przychód o ekwiwalent za krew.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • mag(2010-01-04 08:43) Odpowiedz 00

  Polacy powinni i to robią , oddawać krew bezinteresownie...Polak ma w naturze pomoc drugiemu człowiekowi,choć czasami sam nie opływa w dostatki.TO SZLACHETNA POSTAWA I GODNA PODZIWU.Choć niestety zdarzają się wyjątki...

 • 1 KWIETNIA NAZAJUTRZ? OD DOCHODU - TO KPINA!(2010-01-04 11:11) Odpowiedz 00

  Pewnie kto sie skusi na 30 zlociszy...
  1 litr = dwa razy po pol litra (i to gdy chlop jak dab!), mozna oddac raz na kilka miesiecy, dadza zupke i czekolade i bodaj dzien urlopu, a teraz nawet (hura!!) 30 zetow.
  Prosimy imc Tuska na pierwszy ogien - dla przykladu, a za nim panowie poslowie na tych cienkich dietach, prosimy, prosimy...
  Pan Chlebowski i Schetyna moga czuc sie zwolnieni - przeszly im mimo nosa takie frukty, ze pewnie teraz cierpia glod, biedacy...

 • Niedlugo...(2010-01-04 10:56) Odpowiedz 00

  Niedlugo Polska stanie sie zaglebiem sprzedazy organow dla calej Europy, z racji dobrobytu jaka zgotowalo nam wprowadzenie w zycie Wielkiej Ideologii Ekonomicznej.

 • Andrzej(2010-01-04 14:20) Odpowiedz 00

  Do "mag"

  Polak najlepszy, polak najbardziej pomaga innym, polak najlepszy fachowiec, polak najmądrzejszy itp. itd. Wniosek: POLAK - NADCZŁOWIEK.

  Bóg chcąc kogoś ukarać odbiera mu najpierw rozum.

 • ja!(2011-12-30 12:19) Odpowiedz 00

  @1 KWIETNIA NAZAJUTRZ? OD DOCHODU - TO KPINA!^

  Kolo, czytac sie naucz i poznaj przepisy, a potem sie wypowiadaj.
  Po 1: 130złł nie 30zł
  Po 2: Krwiodawstwo jest honorowe i dobrowolne, mało kto oddaje krew dla kasy.
  Po 3: Krew można oddawać co 2 miesiące, a nie co kilka (kilka to więcej niż 2).
  Po 4: Jednorazowo oddaje sie 450ml krwi i tyle oddają nawet drobne kobiety ;) Oddać krew można jak ma się już 50kg. Sam mam daleko do chłopa jak dąb (mam 185cm i 70kg) a oddaję regularnie co 2 m-ce, bez uszczerbku na zdrowiu. W tym roku odliczę pierwszy raz, nigdy nie oddawałem krwi dla kasy czy czekolady tylko dla samego czynu.

 • mikrej(2012-01-11 16:52) Odpowiedz 00

  @ja!
  "Kolo, czytac sie naucz i poznaj przepisy, a potem sie wypowiadaj.
  Po 1: 130złł nie 30zł "
  czyli ok 30 zł dostaniesz na rękę, Ty się naucz czytać zanim skrytykujesz. 130 zł odliczasz a nie dostajesz zwrotu

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama