Otrzymując pożyczkę społecznościową, pożyczkobiorca będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Pożyczkodawca rozliczy tę transakcję w rocznym PIT.
Podatnik otrzymał pożyczkę społecznościową. Nie wie jednak, w którym miejscu deklaracji za 2009 rok powinno się rozliczyć dochód i podatek do zapłaty za jej udzielenie. Rozwiązanie tego problemu będzie zależało od tego, czy rozliczający jest pożyczkodawcą czy pożyczkobiorcą, oraz czy prowadzi działalność gospodarczą czy nie.
Monika Lewandowska, ekspert w MDDP Doradztwo Podatkowe, wyjaśnia, że pożyczkobiorca nie ma obowiązku wykazywania przychodu z tytułu otrzymanej pożyczki, w przypadku pożyczkobiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Na pożyczkobiorcy może ciążyć obowiązek odprowadzenia 2-proc. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od wartości pożyczki.
– Otrzymaną pożyczkę należy wówczas wykazać w deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki. Obowiązek zapłaty PCC nie wystąpi, jeżeli przynajmniej jedna ze stron będzie w związku z wykonaniem umowy pożyczki opodatkowana bądź zwolniona z VAT – wyjaśnia Monika Lewandowska.



Dodaje, że z kolei pożyczkodawca będzie miał obowiązek wykazania jako przychodu otrzymanych odsetek, które będą bądź opodatkowane jako przychód z kapitałów pieniężnych (jeżeli pożyczkodawca nie prowadzi działalności gospodarczej) i będą opodatkowane 19-proc. zryczałtowanym PIT, bądź jako przychód z działalności gospodarczej (jeżeli pożyczkodawca prowadzi działalność gospodarczą) i będą podlegały opodatkowaniu wraz z resztą przychodów z tego źródła, np. liniowym PIT.
– W pierwszym przypadku odsetki należy wykazać w poz. 195 deklaracji PIT-36 składanej do 30 kwietnia następnego po uzyskaniu przychodu roku podatkowego, bądź w poz. 24 deklaracji PIT-36L składanej w tym samym terminie, jeśli przedsiębiorca rozlicza się na zasadach liniowego PIT – podsumowuje Monika Lewandowska.
Ważne
W ramach pożyczek społecznościowych ludzie udzielają sobie nawzajem oprocentowanych kredytów bez pośrednictwa jakichkolwiek instytucji