Doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące rozliczenia przez firmy tzw. leasingu konsumenckiego, skierowanego do osób prywatnych.
W projekcie zmian w opodatkowaniu leasingu przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki w ustawie o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadzono uregulowania tzw. leasingu konsumenckiego, czyli dotyczącego osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Leasing finansowy

Gdy umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 23f ustawy o PIT (art. 17f ustawy o CIT), a więc stanowi leasing finansowy (kapitałowy), odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, a do przychodów finansującego nie zalicza się opłat w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Z leasingiem finansowym mamy do czynienia, gdy:
umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,
● suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
● umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy dokonuje korzystający.
W tym przypadku projekt wprowadza przy leasingu konsumenckim również wyłączenie z przychodów finansującego opłat w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Warunkiem jest, aby:
● umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony z osobą fizyczną nieprowadzącą firmy,
● suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny VAT, odpowiadała co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
● umowa zawierała postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingodawca rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Dodatkowo wprowadzono zastrzeżenie, że gdy po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący oddaje korzystającemu do dalszego używania przedmiot umowy, to przychodem finansującego są opłaty ustalone przez strony, nawet gdy odbiegają znacznie od wartości rynkowej.



Leasing operacyjny

Leasing operacyjny to umowa zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, gdzie suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Konstrukcja leasingu operacyjnego przewiduje, że opłaty leasingowe stanowić będą koszt podatkowy leasingobiorcy, który dodatkowo będzie mógł dokonać wykupu przedmiotu leasingu. W projekcie zmian określono, że przy leasingu konsumenckim przychód i koszt uzyskania przychodów przy sprzedaży przedmiotu leasingu będzie rozliczany podobnie jak przy leasingu operacyjnym zawieranym pomiędzy przedsiębiorcami.
Na podstawie obecnych przepisów, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność przedmiotów tej umowy:
● przychodem ze sprzedaży środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży; jeżeli jednak cena ta jest niższa od hipotetycznej wartości netto, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej,
● kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży jest rzeczywista wartość netto.
Zasada ta znajdzie zastosowanie do leasingu konsumenckiego, gdy umowa spełnia następujące warunki:
● została zawarta na czas oznaczony,
● suma ustalonym w niej opłat, pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Podatkowa umowa leasingu
Przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana finansującym, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków drugiej stronie, zwanej korzystającym, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.