zaloguj się do e-DGP
statystyki

Ryczałtowiec skorzysta z ulg w zeznaniu PIT-28

skomentuj

Podatnik rozliczający się ryczałtem może skorzystać z takich samych ulg jak podatnik płacący PIT według skali. Ryczałtowcy w PIT-28 mogą też uwzględnić składki ubezpieczeniowe.

Publikacja: 22 grudnia 2009, 03:00 Aktualizacja: 22 grudnia 2009, 15:31

Podatnicy opłacający w 2009 roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych muszą najpóźniej 1 lutego 2010 r. złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie roczne PIT-28. Mimo że termin na to rozliczenie normalnie to 31 stycznia, w przyszłym roku ostatni dzień stycznia wypada w niedzielę, stąd przesunięcie terminu na najbliższy dzień roboczy – czyli poniedziałek 1 lutego.

W zeznaniu PIT-28 ryczałtowcy mogą uwzględnić praktycznie wszystkie ulgi i odliczenia, jakie w swoich zeznaniach uwzględniają podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali PIT (ze stawkami 18 i 32 proc.).

Podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą odliczyć od przychodów stratę, a także wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Poza typowymi ulgami, np. internetową, rehabilitacyjną, ryczałtowcy mogą w zeznaniu odliczyć też składki ubezpieczeniowe. Składki na ubezpieczenie społeczne odliczą od przychodu, zdrowotne od ryczałtu. Preferencje, z których podatnicy ryczałtu nie skorzystają, dotyczą wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz w sposób przewidziany dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. To niestety nie koniec ograniczeń. Ryczałtowiec nie ma prawa do skorzystania z ulgi na dziecko.

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy zmiany w prawie budowlanym idą Twoim zdaniem w dobrą stronę?

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter