statystyki

Fiskus zabrania odliczać VAT od paliw

01.12.2009, 03:00

Izba Skarbowa w Bydgoszczy zabrania odliczać VAT od zakupu paliwa do aut. Przy leasingu pozwala na odliczenie podatku tylko w ograniczonym zakresie. Zdaniem ekspertów, taka interpretacja jest błędna, odliczenie przysługuje bez limitu.

Reklama


Reklama


Izba Skarbowa w Bydgoszczy wydała dwie interpretacje dotyczące odliczania VAT. Jedna dotyczy paliwa do samochodów firmowych. Druga – rat leasingowych. Przy paliwie izba zabroniła odliczenia w ogóle. Przy ratach leasingowych pozwoliła na odliczenie w ograniczonym zakresie.

Zdaniem ekspertów Ministerstwo Finansów potwierdza, że pełne prawo do odliczenia przy nabyciu samochodów oraz paliwa do nich przysługuje tylko dla aut z tzw. kratką. To stanowisko korzystne jedynie dla organów podatkowych.

Specjaliści wskazują, że istnieją argumenty za tym, aby uznać, że wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoora (C-414/07) daje podatnikom możliwość odliczania VAT od nabycia (w tym leasingu) samochodów oraz paliwa do nich bez ograniczeń.

Zakup paliwa

W jednej z interpretacji podatnik planuje rozpocząć użytkowanie samochodu osobowego na podstawie leasingu operacyjnego. Dopuszczalna masa całkowita samochodu to 2630 kg, liczba miejsc siedzących to pięć. Samochód będzie wykorzystywany na cele działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu. W trakcie użytkowania samochodu podatnik będzie kupował paliwo do niego.

Według podatnika na podstawie art. 17 ust. 2 VI Dyrektywy posiada on pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup paliwa – niezależnie od typu tego samochodu, jego rozmiarów, ładowności lub tonażu. Jedynym warunkiem uprawniającym do odliczenia VAT zawartego w zakupach paliwa jest wykorzystywanie samochodu, z którym związane są zakupy do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Izba skarbowa była innego zdania (interpretacja z 13 listopada 2009 r. nr ITPP1/443-814b/09/BS).

Zakaz z ustawy

Według bydgoskiej izby podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od zakupu paliw służących do napędu samochodów osobowych. Obowiązujące przed 1 maja 2004 r. regulacje, jak również przepisy obowiązujące od daty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, zawierają ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliw do napędu samochodów osobowych (według organu podatkowego zarówno przed 1 maja 2004 r., jak i po tym dniu podatnicy nie mieli i nadal nie mają prawa do odliczenia).

Leasing samochodów

W interpretacji o leasingu ten sam podatnik otrzyma od leasingodawcy faktury dokumentujące poszczególne raty leasingowe i inne płatności, jak opłata wstępna, zawierające podatek od towarów i usług.

Według podatnika przysługuje mu prawo do odliczenia całości VAT zawartego w otrzymywanych fakturach dotyczących wszystkich rat leasingu i innych płatności wynikających z umowy leasingu.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy (interpretacja z 13 listopada 2009 r. nr ITPP1/443-814a/09/BS) nie podzieliła opinii podatnika. Jej zdaniem, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących raty leasingowe oraz innych płatności, jak opłata wstępna. Obowiązujące przed 1 maja 2004 r. regulacje, jak również przepisy obowiązujące od daty przystąpienia Polski do Unii, zawierają ograniczenie prawa do odliczenia pełnego VAT związanego z leasingiem lub najmem samochodów osobowych (przed 1 maja 2004 r. podatnicy nie mieli w ogóle prawa do odliczenia, a po dniu akcesji w zakresie limitów – obecnie odliczyć można 60 proc. VAT, nie więcej niż 6 tys. zł).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • ja(2009-12-01 06:11) Odpowiedz 00

  przecież o to chodzi żeby nie było wiadomo jaka jest prawda wtedy można ukarać każdego.Jest to proceder stosowany przez urzędników skarbowych od zawsze.Samochód w działalności gospodarczej chociażby osobowy jest niezbędny trudno przecież jeździć tramwajem prowadząc biznes.Ciekawe dlaczego urzędnicy skarbowi i Ministerstwa Finansów posiadają tyle samochodów oni to już naprawdę powinni siedzieć na tyłku a nie rozwalać się samochodami za nasze pieniądze.Jak tam u siebie dobrze poszukają to znajdą więcej kasy aniżeli zabiorą ludziom ciężko tyrającym i odpowiadającym za swoje decyzje całym swoim majątkiem

 • Majster(2009-12-01 08:42) Odpowiedz 00

  Jednym słowem prawo jest do bani. Cokolwiek by tu nie pisać. Czy nie lepiej byłoby, aby umożliwić odpisy, jako to stosowane jest w bardziej cywilizowanych krajach na zachodzie? Czy my zawsze musimy po swojemu, po polsku... Komuna nadal istnieje

 • realista(2009-12-01 07:49) Odpowiedz 00

  i to jest właśnie komuna... sprawa zależy od interpretacji...w tym kraju nic nie jest rozwiązane systemowo, zawsze jakiś wataszka czy to portier w szpitalu czy naczelnik urzędu pokazuje że on rządzi i prawu nic do tego

 • HL(2009-12-01 09:21) Odpowiedz 00

  Tym bardziej, że ETS jednak orzekł, że uchylenie przepisów ustawy z 1993 r. nie oznaczało, że Polska całkiem zrezygnowała w 2004 r. z ograniczeń odliczania VAT od paliw i samochodów. Sprawa nie jest więc wcale taka prosta jak to się tym ekspertom wydaje.

 • mark(2009-12-01 08:08) Odpowiedz 00

  No tak, a czy ktoś sobie zadał trud przejrzenia orzeczeń sądów administracyjnych oprócz wyroku WSA w Krakowie żaden inny sąd administracyjny nie podziela tego stanowiska.
  Przykładowo I SA/Wr 1266/09 - Wyrok WSA we Wrocławiu, 2009-10-28
  Sąd nie podziela stanowiska zaprezentowanego przez WSA w Krakowie w przywołanym w skardze wyroku
  Sąd pragnie zauważyć, że rozpoznając powyższą sprawę w pełni akceptuje i podziela stanowisko zaprezentowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 18 sierpnia 2009r. (sygn. akt III SA/Wa 113/09, wyrok opublikowany w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych), który zapadł w analogicznej do rozpoznawanej obecnie sprawy. W tym zakresie Sąd uznał za stosowne i właściwe zaprezentować jako swoje poglądy wyrażone przez Sąd na gruncie tamtej sprawy (potwierdzone licznymi orzeczeniami Wojewódzkich Sądów Administracyjnych np.; we Wrocławiu z dnia 28.07.2009 r., sygn. akt I SA/Wr 326/09; w Poznaniu z dnia 20.08.2009 r., sygn. akt I SA/Po 439/09; w Kielcach z dnia 10.09.2009 r., sygn. akt i SA/Ke 251/09; w Gdańsku z dnia 24.09.2009 r., sygn. akt I SA/Gd 291/09).

 • mark(2009-12-01 08:11) Odpowiedz 00

  I SA/Po 439/09 - Wyrok WSA w Poznaniu, 2009-08-20

  Ustawodawca polski nie dopuścił się zatem w tym przypadku naruszenia samoograniczeń wynikających z prawa europejskiego art. 17 ust.2 i 6 szóstej dyrektywy Rady 77/338/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru (Dz.U. L.145, s.1), gdyż nowe polskie przepisy odnośnie samochodów osobowych nie rozszerzyły ograniczeń prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej naliczonego przy zakupie paliwa do samochodów osobowych.

 • pani_frania(2009-12-01 12:56) Odpowiedz 00

  kto moze odlicza sobie paliwo, choc niekoniecznie korzysta z samochodu do celów słuzbowych. wyjazdy wakacyjne też wliczne są do słyuzbowego paliwa

 • MAJA(2009-12-07 14:31) Odpowiedz 00

  A MOZE JA TEZ BEDE PISAC "OCZYWISTE" DLA PRZECIETNEJ KSIEGOWEJ ARTYKULY I ZARABIAC MASE PIENIEDZY?

 • uczciwy?(2009-12-09 22:26) Odpowiedz 00

  Wytłumaczcie mi jedno... jaki sens ma kupowanie samochodu o masie powyżej 3,5 t. jeżeli prowadzę działalność usługową (administracyjną) i mam do przewiezienia teczkę z dokumentami. Po jaką chole...ę ja więc od swoich wszystkich faktur muszę odprowadzać Vat, jeśli nie mam prawa do jego odliczenia a przynajmniej nie od wszystkich kosztów- np. paliwa. Znów kolejny raz wychodzi na jaw , że lepiej jest kraść , być złodziejem, oszustem , kombinatorem , aniżeli uczciwym przedsiębiorcą .

 • BB(2009-12-10 08:58) Odpowiedz 00

  Te spory ekspertów przyprawiają o zawrót głowy. Czy my Polacy nie możemy zrobić czegoś mądrze ? , po prostu logicznie !!!
  Prosta zasada - logika . Jest działalność i jest odliczenie , płaci VAT to go odlicza od WSZYSTKICH kosztów . Przykład : firma kurierska " szybka przesyłka" posiada 100 skuterów do przewozu pism po mieście - nie odliczy podatku VAT od paliwa . Czemu ? - przecież jet używane do uzyskania przychodu . A prowadzący identyczną działalność "wolny kurier" ma starego "Żuka" i pomimo iż pali on 20l/100km jest konkurencyjny bo odlicza VAT . Ukłony dla POMROCZNOŚCI JASNEJ.

 • kama(2010-02-28 13:23) Odpowiedz 00

  akurat od skuterów podobno można odliczać VAT :>

 • Vacik(2010-07-30 18:27) Odpowiedz 00

  Prowadzący działalność: może ktoś stworzy odpowiednią stronę internetową i nie damy podnosić VATu i zabierać możliwości odpisu, dziś samochody, jutro telefony (bo np. są i połaczenia telefoniczne prywatne w firmie) itd. Pozdrowienia i do konkretów, same żale nic nie dadzą.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama