Podatnik, który chce skorzystać z ulgi internetowej w PIT, musi posiadać fakturę VAT. Jeśli operator oferuje tylko dostęp do faktury w internecie, odliczenia nie będzie. Zdaniem fiskusa i ekspertów, aby z ulgi skorzystać, trzeba posiadać fakturę papierową.
Umożliwienie podatnikowi wglądu do treści faktury VAT za użytkowanie internetu w formie ścieżki dostępu do serwera operatora przy użyciu unikatowego hasła nie daje prawa do ulgi internetowej. Nawet gdy można z serwera pobrać i wydrukować wygenerowany dokument, nie jest to równoznaczne ze spełnieniem warunków uprawniających do odliczenia. Nie można też uznać tych faktur jako wystawionych, przesłanych i przechowywanych w formie elektronicznej.
Posiadając tylko taki dostęp do faktur za internet, podatnik nie będzie miał prawa do skorzystania z ulgi internetowej w PIT. Aby z ulgi skorzystać, trzeba udokumentować poniesione wydatki fakturami elektronicznymi – a nie dostępem elektronicznym do faktur – lub fakturami papierowymi. Takiego wyjaśnienia udzieliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 11597). Pojawia się pytanie, czy wydrukowane faktury ze strony internetowej operatora będą fakturami papierowymi? Zdaniem ekspertów nie będą. W związku z tym podatnicy, którzy ulgę w zeznaniu chcą uwzględnić, powinni zadbać o wystawienie faktury tradycyjnej.

Faktura elektroniczna

Jedyną właściwą formą faktury elektronicznej jest jej postać elektroniczna. Według Małgorzaty Gorzkowskiej, prawnika w Auxilium, faktura otrzymana drogą elektroniczną i przechowywana zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie faktur elektronicznych stanowi podstawę do uznania jej za dokument, dowód księgowy potwierdzający dokonanie danej transakcji.
– Nieprawidłowe jest stanowisko, że wydrukowana faktura elektroniczna jako oryginał będzie stanowić dokument potwierdzający dokonanie danej transakcji – stwierdza Małgorzata Gorzkowska.
Dodaje, że wymóg wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur w formie elektronicznej oznacza, że jedyną właściwą formą jest jej postać elektroniczna, a nie papierowy wydruk.
Odbiorca e-faktur jest zobowiązany do przechowywania faktur w formie elektronicznej w formacie, w którym zostały przesłane, w sposób gwarantujący autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści, które są zagwarantowane bezpiecznym podpisem elektronicznym.
– Jeśli nie są spełnione warunki do wystawienia faktur w formie elektronicznej, podatnik powinien poprosić o wystawienie faktury w formie papierowej – radzi Małgorzata Gorzkowska.



Wydruk komputerowy

Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego Piekielnik i Partnerzy, nie daje jednoznacznej odpowiedzi, czy wydrukowanie faktury z internetu przez jej odbiorcę oznaczać będzie jej wystawienie w formie papierowej. Nawet uznając, że nabywca może sam wydrukować taką fakturę, pojawia się wiele pytań, na które obecne przepisy nie dają odpowiedzi – choćby o moment powstania prawa do odliczenia VAT (zgodnie z przepisami jest to okres, w którym podatnik otrzymał fakturę).
– Dlatego na podstawie obowiązujących przepisów należy się zgodzić z poglądem resortu finansów o konieczności wystawienia tradycyjnej faktury papierowej, bowiem udostępnienie faktury na serwerze podatnika nie oznacza jeszcze, że została ona wystawiona – podkreśla Tomasz Piekielnik.
Może się zdarzyć, że faktura będzie jedynie dostępna w sieci, jeśli np. podatnik świadczący usługę nie wydrukuje jej we własnym zakresie. Tak więc możliwa byłaby również absurdalna sytuacja, w której mimo braku wystawienia faktury papierowej przez podatnika nabywca towaru lub usługi dysponowałby jej oryginałem (jako wydrukiem z internetu).

Stanowisko fiskusa

W opinii organów podatkowych dokument będący wydrukiem faktury z internetu nie stanowi faktury w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (np. interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 13 września 2007 r., nr 1472/RPP1/443-265/07/MIRT).
Tomasz Rysiak, prawnik z Kancelarii Prawniczej Magnusson, podkreśla, że organy podatkowe twierdzą, że przesłanie drogą elektroniczną lub też udostępnienie za pomocą hasła faktury, która następnie zostanie wydrukowana przez odbiorcę, nie rodzi skutków prawnych. Jest to wyłącznie przekazanie do wiadomości odbiorcy treści faktury, a nie wystawienie i doręczenie faktury VAT.
– W konsekwencji tego rodzaju dokument nie będzie dawał podatnikom prawa do odliczenia kwot zapłaconych za dostawę internetu, co oznacza również konieczność wysłania przez dostawców internetu papierowych wersji faktur dokumentujących świadczoną usługę – tłumaczy Tomasz Rysiak.
Osobną kwestią pozostaje możliwość faktycznego zweryfikowania przez organy podatkowe, czy faktura została wysłana do podatnika czy też podatnik wydrukował fakturę z internetu.



Zmiany na przyszłość

W praktyce rynkowej możemy wyróżnić dwa rozwiązania dotyczące faktur za usługi dostępu do internetu. Jak podaje Cezary Przygodzki, doradca podatkowy w zespole doradztwa podatkowego kancelarii Salans, w pierwszym przypadku wystawca przesyła lub udostępnia do pobrania podatnikowi fakturę podpisaną kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Taka faktura spełnia wszelkie wymogi podatkowe i nie ma potrzeby wystawiania faktur papierowych. Wystawcy faktury przechowują również takie e-faktury na rzecz swoich klientów, co pozwala na wywiązanie się z wymogu przechowywania e-faktur.
– Jeżeli podatnik otrzymuje drogą elektroniczną np. skan faktury w PDF, bez podpisu elektronicznego, taki dokument nie może być uznany za e-fakturę. Może być traktowany jedynie jako zestawienie usług i kosztów – argumentuje Cezary Przygodzki.
Nie ma przy tym znaczenia, że możliwy jest dostęp do takiej faktury za pośrednictwem serwera operatora przy użyciu unikatowego hasła. Wynika to z faktu, że Polska wprowadziła jedynie dwie możliwości przesyłania (udostępniania) e-faktur: z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub za pomocą elektronicznej wymiany danych EDI. Aby z ulgi w PIT skorzystać, konieczne jest więc uzyskanie faktury za usługi w formie papierowej.
– Rozwiązaniem problemu będzie przyjęcie przez Polskę innych metod przesyłania (udostępniania) e-faktur, na co pozwala dyrektywa VAT. Biorąc pod uwagę zaawansowanie nowoczesnych technologii informatycznych, byłoby to nie tylko pożądane rozwiązanie przez podatników, ale również bezpieczne podatkowo – ocenia Cezary Przygodzki.
Z kolei Tomasz Piekielnik uważa, że przepisy nie nadążają za obecną praktyką rynkową.
– Należy poddać pod rozwagę pomysł, aby Ministerstwo Finansów uregulowało powyższą kwestię – uznając wydruk faktury za jej wersję papierową – podpowiada Tomasz Piekielnik.
My czekamy na interpretację w tym zakresie od Ministerstwa Finansów. Po jej otrzymaniu opublikujemy ją w DGP.