statystyki

Podatek od nieruchomości można naliczać dopiero od wpisania zmian w ewidencji gruntów

autor: Magdalena Majkowska13.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 13.11.2009, 15:48

Dopiero po wprowadzeniu zmian w ewidencji gruntów można zamiast podatku rolnego naliczać podatek od nieruchomości.

Reklama


Reklama


Gminy nie mogą naliczać podatku od nieruchomości za lata poprzednie w związku ze zmianą ewidencji gruntu z ornego na zajęty na prowadzoną działalność, poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 11882).

Jak podkreśliło MF, zmiany w ewidencji skutkujące zmianami w opodatkowaniu (zastąpienie podatku rolnego podatkiem od nieruchomości), następują z początkiem miesiąca, który nastąpił po wprowadzeniu zmiany w bazie danych ewidencyjnych, a więc dotyczą okresu po wprowadzeniu zmiany. Nie można naliczyć podatku od nieruchomości przed datą wprowadzenia zmian w ewidencji.

Opodatkowanie spowodowane zmianą oznaczenia gruntów w ewidencji gruntów i budynków z użytków rolnych na inny rodzaj użytków gruntowych następują – zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) – od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono nowe oznaczenie w bazie danych ewidencyjnych. O zmianach ewidencyjnych starosta ma obowiązek zawiadomić organy podatkowe właściwe w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości i rolnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Janusz emeryt.(2012-11-24 17:02) Odpowiedz 00

  Posiadam, trzy działki rolne, w trzech gminach, o łącznej powierzchni 141 arów.W zwiazku z tym taka osoba staje sie rolnikiem.Czy np.jedna gmina musi uwzględnic całość posiadanego gruntu rolnego, w wyliczeniu podatku rolnego na rok 2013r.Jakie o tym mowia przepisy. odpowiedz na / januszboruch1@interia.pl /.

 • Podatnik(2009-11-13 09:01) Odpowiedz 00

  A jak wygląda sytuacja podatku od drogi do 10 działek ( grunt rolny ) - ponieważ gmina naliczyła za nią podatek od nieruchomości - jako grunty pozostałe. Podział ten nastąpił w 1992 r. na powierzchnie od 1000 do 1100 m kw. W ewidencji gruntów droga ta zapisana jest jako współwłasność - ppod wykonany zapis jest błędny -

 • Organ podatkowy(2009-11-15 10:47) Odpowiedz 00

  Podstawą wymiaru podatku jest ewidencja gruntów i budynków, klasyfikacja gruntu w niej zapisana jest wiążąca dla organu podatkowego. Jeżeli grunt jest sklasyfikowany jako "R" gmina w żadnym wypadku nie może naliczyć podatku od gruntów pozostałych (stawką która jest zresztą 30-krotnie wyższa). W sytuacji kiedy klasyfikacja zostanie zmieniona na "dr" gmina może naliczyć podatek od gruntów pozostałych (wg stawki obowiązującej w danej gminie, dopiero po złożeniu druku IN-1 przez wszystkich współwłaścicieli, i z datą liczoną od kolejnego miesiąca po zmianie klasyfikacji).

 • POLI(2009-11-15 14:26) Odpowiedz 00

  Kuriozalne w Polsce jest to, że ten kto jest pomysłodawcą niejasnego prawa, potem w dowolny sposób je intepretuje. Wielokrotnie próbując się czegokolwiek dowiedzieć w MF nt. podatków lokalnych uzyskiwałem odpowiedź że to wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma zdecydować jak co powinno być opodatkowane. A tu... kuriozum ten sam minister odpowada posłom interpretując przepis. Pytanie jedno i zasadnicze, dlaczego poseł nie zastosował się do art. 14 Ordynacji podatkowej mówiącej o intepretacji ? A pan MF bezprawnie udzielił interpretacji podatkowej. Obaj nie znają przepisów które sami stworzyli. Ot własnie kuriozum polskiej politykiery.

 • JJJK(2009-11-15 14:28) Odpowiedz 00

  Minister finansów zlamał prawo i poseł też. Kieruję sprawę do prokuratury - dość bezprawia, które uprawiają nasze tzw. elity polityczne, a inaczej mówiąc świnie przy korycie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama