Podatnik, który ma otrzymać pieniądze od członka rodziny i nie chce zapłacić podatku, musi zadbać, aby środki wpłynęły na jego konto. Darowiznę musi też zgłosić do urzędu skarbowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 745/09) zwrócił uwagę, że przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczące opodatkowania darowizn pieniężnych przez członków najbliższej rodziny są niejasne. Problematyczne okazało się przekazanie przez darczyńcę pieniędzy nie z jego konta bankowego na konto bankowe obdarowanego, ale w inny sposób. Sąd stwierdził, że mimo to zwolnienie przysługuje.

Dwa warunki

Jak wyjaśnia Anna Misiak, doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego MDDP, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku otrzymania darowizny środków pieniężnych od członka najbliższej rodziny (małżonek, rodzice, dzieci, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha) obdarowany nie zapłaci podatku, jeśli: zgłosi darowiznę do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia jej otrzymania oraz udokumentuje jej otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy obdarowanego. Środki mogą być przekazane także na rachunek obdarowanego prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym. Jak tłumaczy Mateusz Latkowski, konsultant w Accreo Taxand, przepisy mówią jedynie o obowiązku udokumentowania takiej darowizny dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym. Zwrócił na to uwagę również WSA w Warszawie we wspomnianym wyroku (sygn. akt III SA/Wa 745/09).



– Jednak orzeczenie sądu dotyczyło szczególnego stanu faktycznego (pieniądze trafiły do obdarowanego od osoby trzeciej, która kupiła mieszkanie od darczyńcy – przyp. red.). W praktyce dokonanie wypłaty darowizny z innego konta niż darczyńcy może budzić wątpliwości organów podatkowych, szczególnie w sytuacji gdy obdarowany chce skorzystać ze zwolnienia – uważa Mateusz Latkowski.
Dodaje, że najlepiej, aby z dowodu przekazania wynikało, że pieniądze faktycznie są od darczyńcy.

Formy przekazu pieniędzy

Inne formy przekazania pieniędzy obdarowanemu również są dopuszczalne.
– Przepisy nie odnoszą się do kwestii, z jakiego konta i czy z konta darczyńca przekazał środki obdarowanemu – mówi Anna Misiak.
Zwraca uwagę, że obowiązki dowodowe spoczywają na obdarowanym, i to on musi udowodnić, że otrzymał środki na swoje konto lub przekazem. Takie stanowisko – jak mówi nasza rozmówczyni – potwierdzają wyroki sądów: WSA w Gliwicach (sygn. akt I SA/GI 993/08) oraz wspomniany wyrok WSA w Warszawie.
– Sądy zwracają uwagę, że z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie wynika ani forma dowodu przekazania, ani sam sposób przekazania środków pieniężnych na rachunek podatnika. Darowizna może być dokonana w formie bezgotówkowej (przelewem) lub gotówkowej, tj. wpłaty w banku środków pieniężnych na rachunek obdarowanego – wyjaśnia Anna Misiak.
Ważne
Do najbliższej rodziny zaliczani są: małżonek, rodzice, dzieci, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha