Jeśli sprzedaż przez spółkę wierzytelności własnych w drodze odpłatnej cesji podlegać będzie opodatkowaniu VAT, nie trzeba płacić od tej transakcji PCC.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA
Spółka z o.o. w ramach działalności m.in. udziela pożyczek innym podmiotom gospodarczym. Obecnie planuje sprzedaż wierzytelności własnych wynikających z udzielonych pożyczek na rzecz spółki z o.o. prawa cypryjskiego z siedzibą na Cyprze, która w ramach faktycznie prowadzonej działalności dokonuje obrotu wierzytelnościami, tj. nabywa je i windykuje lub sprzedaje dalej. Sprzedaż wierzytelności własnych przez spółkę nastąpi w drodze odpłatnej cesji. Czy sprzedaż taka będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)?
ODPOWIEDŹ IZBY
Instytucję zmiany wierzyciela reguluje art. 509 kodeksu cywilnego, który stanowi, że wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Umowa o przeniesienie wierzytelności (cesji wierzytelności) przybrać może postać umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej, chyba że przepis szczególny lub umowa stron stanowi inaczej.
Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli choć jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest: a) opodatkowana VAT, b) zwolniona z VAT, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
umowy spółki i jej zmiany,
– umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o PCC, określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Jednak o wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lub podatnika od wartości dodanej, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług/podatkiem od wartości dodanej lub jest z tego podatku zwolniona.
W analizowanym przypadku podatnik dokona sprzedaży wierzytelności własnych w drodze odpłatnej cesji. Stosownie do postanowień art. 1 ustawy o PCC opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. umowy sprzedaży. Zatem umowa sprzedaży wierzytelności własnych w drodze odpłatnej cesji może, co do zasady, podlegać opodatkowaniu PCC. W naszym przypadku, rozstrzygnięcia wymaga najpierw kwestia opodatkowania transakcji VAT / podatkiem od wartości dodanej. Objęcie tej czynności VAT lub podatkiem od wartości dodanej może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w PCC.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 września 2009 r. (nr IPPB2/436-220/09-4/AF).
OPINIA
Tomasz Rysiak
prawnik z Kancelarii Prawniczej Magnusson
Omawiana interpretacja jest kolejną interpretacją dotyczącą opodatkowania odpłatnej cesji wierzytelności własnych. W opisanym stanie faktycznym polska spółka miała zamiar dokonać odpłatnej cesji wierzytelności na rzecz spółki cypryjskiej zajmującej się w ramach swojej działalności obrotem wierzytelności, czyli czynnościami podlegającymi przepisom podatku od wartości dodanej. Dyrektor izby ostatecznie zajął stanowisko potwierdzające, że co do zasady tego rodzaju czynność może zostać opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, stwierdzając jednocześnie, że w przypadku, gdy jedna ze stron będzie opodatkowana z tytułu tej transakcji VAT, to obowiązek podatkowy w zakresie PCC nie powstanie. W konsekwencji, wydając przedmiotową interpretację dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie niestety nie wyszedł poza przytoczenie obowiązujących przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.