statystyki

Ile może dorobić dziecko, żeby rodzic nie stracił ulgi prorodzinnej

autor: Magdalena Majkowska01.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 01.10.2009, 11:25

Dorosłe dzieci do ukończenia 25 lat objęte są ulgą prorodzinną, gdy nie zarobiły więcej niż 3089 zł. Limit dotyczy dochodów z papierów wartościowych i opodatkowanych na ogólnych zasadach. Na prawo do odliczenia nie wpłyną dochody z drobnych umów o dzieło i zlecenia.

Reklama


Reklama


W okresie letnim młodzież chętnie dorabiała do kieszonkowego. Trzeba jednak pamiętać, że dochód dziecka ma wpływ na prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej oraz skorzystania z preferencyjnego rozliczenia podatku przez osoby samotnie wychowujące dzieci. Sezon letni już się skończył, zatem warto zweryfikować, czy zarobki dzieci uzyskane w czasie wakacji będą wpływały na zastosowanie podatkowych preferencji w rozliczeniu PIT za 2009 r.

Ustawowy limit

Dzieci pełnoletnie, do ukończenia 25 lat objęte są ulgą prorodzinną, tylko jeżeli się uczą i nie zarobiły więcej niż pozwala na to ustawodawca. Limitowane są wyłącznie dochody opodatkowane na zasadach ogólnych oraz na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT. Ich łączna wysokość w 2009 r. nie może przekroczyć 3089 zł. Ten sam limit ma zastosowanie do preferencyjnego rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

- Na utratę prawa do ulgi może zatem wpływać uzyskanie przez dziecko dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, czy o dzieło – mówi Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Prawno-Podatkowej Sikora i Wspólnicy. 

Nie wszystkie jednak dochody rozliczane według skali podlegają ograniczeniom. Do limitu zarobków dzieci nie jest wliczana renta rodzinna.
- Na możliwość skorzystania z ulgi nie wpływają także dochody zwolnione z PIT, czyli na przykład stypendia – mówi Marcin Sikora.

Jak wyjaśnia Tomasz Beger, doradca podatkowy w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, odwołując się do art. 30b ustawy o PIT ustawodawca ma na myśli m.in. dochody dzieci z: odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach kapitałowych, a także z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za aport (inny niż przedsiębiorstwo lub jego część).

- Tego rodzaju dochody są standardowo opodatkowane 19-proc. stawką i nie łączy się ich z dochodami z innych źródeł – mówi Tomasz Beger.
Dla określenia jednak czy rodzicowi przysługuje ulga, należy dodać do siebie zarówno dochody dziecka opodatkowane według skali jak i te wskazane powyżej. Jeśli suma przekroczy 3089 zł, to rodzic nie ma prawa skorzystać względem tego dziecka z ulgi.

- W przypadku gdy dziecko uzyskało np. dochód ze zlecenia w wysokości 3000 zł oraz ze sprzedaży akcji w kwocie 100 zł to rodzice nie mogą odliczyć ulgi – stwierdza Tomasz Beger.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Karol(2012-02-22 12:27) Odpowiedz 10

  Dobrze myślisz.

 • Aga(2013-06-13 09:50) Odpowiedz 00

  to ile dziecko może zarobić? 3000 zł netto czy brutto ?

 • togo(2009-10-01 09:09) Odpowiedz 00

  Bardzo dobry artykuł.

 • citizen_opole(2009-10-02 09:43) Odpowiedz 00

  Brawo autor! Na ten artykuł czekałem od dawna, bo moje dziecko dorabiałao do kieszonkowego podczas wakacji i miałem powązne obawy, że stracę ulge prorodzinną.

 • Wcale nie dobry artykuł - nie podaj zmian(2009-10-02 17:20) Odpowiedz 00

  po nowelizacji ustawy o PIT z listopada ubiegłego roku! Pozawole sobie zacytować...Zgodnie z nowymi zasadami rozliczenia PIT rodzice pełnoletnich uczących się dzieci mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej, nawet jeśli dziecko uzyskiwało dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ze zbycia papierów wartościowych opodatkowane zgodnie z art. 30b ustawy o PIT. Łączna wysokość dochodu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej. W rozliczeniu za 2008 rok jest to 3088,68 zł (586,85 zł/19 proc.). W ocenie Pawła Jabłonowskiego, doradcy podatkowego, szefa Departamentu Podatkowego Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, nowe brzmienie przepisów wskazuje, że ustalając limit dochodów dziecka, należy uwzględnić wszelkie możliwe odliczenia. Chodzi tu bowiem o dochód, który podlega opodatkowaniu.

 • MONIA(2010-02-13 18:28) Odpowiedz 00

  Czy ktoś mi może powiedzieć, czy ograniczenie dochodów dotyczy także niepełnoletnich dzieci? Czy zarobek 17 letniego dziecka przekraczający 3089zł w 2009 roku powoduje utratę ulgi przez rodzica?

 • maja(2012-01-25 11:11) Odpowiedz 00

  Jeżeli dziecko uczące się dorobi w roku, to bierze się pod uwagę dochód a nie przychód z PIT dobrze myślę?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama