Zmiany w sektorze publicznym będą związane z dodatkowymi kosztami, m.in. odpraw dla zwalnianych pracowników oraz wynagrodzeń dla członków komitetów audytu.
Zmiany w sektorze publicznym, które niesie nowa ustawa o finansach publicznych (opublikowana w Dz.U. z 24 września 2009 r. nr 157, poz. 1240), oznaczają, że budżety samorządów oraz budżet państwa zostaną obciążone kosztami. Chodzi nie tylko o odprawy dla zwalnianych pracowników, ale również koszty związane z powołaniem spółek prawa handlowego, koszty utworzenia i organizacji nowo powołanych jednostek i spółek, przejęciem przez Skarb Państwa akcji od jednostek (nie dotyczy samorządów), powołaniem nowych komitetów audytu itd.
Jak mówi dr Ryszard Sowiński z Instytutu Sobieskiego, w projekcie do ustawy o finansach i każdej innej ustawy, koszty zmian powinny być określone szczegółowo. Tymczasem w wielu ustawach ciągle brakuje informacji o kosztach. W uzasadnieniu projektu ustawy o finansach dane o kosztach dotyczą tylko wynagrodzeń niezależnych członków komitetów audytu, które mają powstać w 17 ministerstwach. Przykładowo koszt wynagrodzenia dla komitetów utworzonych dla każdego działu administracji z minimum dwoma niezależnymi członkami wyniesie ponad 219 tys. zł rocznie. Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu przyznało też, że w początkowym okresie wdrażania nowych przepisów o finansach publicznych można liczyć się z pewnymi kosztami, które jednak mają zostać zniwelowane oszczędnościami, jakie przyniesie reforma finansów publicznych.