Pracodawca w rocznym rozliczeniu PIT uwzględni ulgę prorodzinną i internetową. Pracownik, którego rozliczy płatnik, otrzyma zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego. Na zwrot nadpłaty podatnik może czekać do końca maja.
Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o PIT, która jest po pierwszym czytaniu w Sejmie, w rozliczeniu za 2009 rok na pracodawców ma zostać przeniesiony obowiązek sporządzania zeznań podatkowych za pracowników. Dokonując rocznego obliczenia podatku, pracodawca na wniosek pracownika będzie musiał uwzględnić ulgę internetową i ulgę prorodzinną.

Zwrot nadpłat

Skorzystanie z takich ulg, w szczególności z wysokiej ulgi prorodzinnej, zwykle skutkuje powstaniem nadpłaty podatku. Pracodawca nie będzie jednak ponosił ciężaru ekonomicznego zwrotu takich nadpłat.
Wraz z wprowadzeniem nowego sposobu rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r. zmianie ulegną zasady zwrotu nadpłaty.
– Pracodawca sporządzający zeznanie roczne za pracownika nie będzie zobowiązany do jej zwrotu – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP.
Obecnie nadpłata wynikająca z zeznania przygotowanego przez pracodawcę jest zwracana podatnikowi w taki sposób, że zmniejsza się jego zaliczkę na podatek od dochodu za marzec, a jeśli nadpłata ją przewyższa, pracodawca wypłaca ją w gotówce, pomniejszając tym samym swoje zobowiązania do urzędu skarbowego za dany miesiąc. Po zmianie nadpłata będzie zwracana nie przez pracodawcę, lecz przez urząd skarbowy na zasadach przewidzianych w Ordynacji podatkowej.
– Wyeliminuje to po stronie pracodawców ryzyko finansowania z własnych środków ewentualnych nadpłat podatników, gdy przewyższają one kwotę marcowej zaliczki na podatek, oraz kwotę łącznych zaliczek wpłacanych przez pracodawcę za ten miesiąc – wyjaśnia Anna Misiak.
Rozliczenie podatku przez pracodawców będzie dotyczyło także pracowników, którzy korzystają z ulg podatkowych, a zatem – jak wskazuje Szymon Murawski, doradca podatkowy w DLA Piper – właśnie tych podatników, u których nadpłata występowałaby najczęściej.



Rozliczanie ulg

Gdyby zmiany nie zostały wprowadzone i w mocy pozostały obecne przepisy regulujące zwrot nadpłaty, mogłoby to doprowadzić do znacznego obciążenia płynności finansowej pracodawców.
Zdaniem Anny Łukaszewicz-Obierskiej, radcy prawnego, partnera w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, odejście od dotychczas uregulowanego obowiązku zwrotu podatnikowi przez płatnika kwoty nadpłaty wynikającej z zeznania rocznego (przygotowanego przez płatnika) będzie niewątpliwie pozytywną zmianą. Pozostawienie dotychczasowych zasad zwrotu nadpłaty nie było możliwe, gdyż płatnik dokonywałby zwrotu nadpłat prawdopodobnie w znacznej wysokości z własnych środków finansowych.
– Jak należy rozumieć, celem zmian w zasadach rozliczeń miało być wsparcie pracowników i ułatwienie im dokonywania rozliczeń oraz korzystania z określonych ulg podatkowych o charakterze podstawowym, a nie szczególne obciążanie płatników – mówi Anna Łukaszewicz- -Obierska.
Grażyna Nelip, doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego Księgowość Podatki Doradztwo Tax-Net, zwraca uwagę, że propozycja dodatkowego wynagrodzenia dla pracodawcy za sporządzenie rozliczenia PIT za pracownika nie byłaby w stanie zrekompensować wydatków pracodawcy na ewentualne zwroty nadpłat.
– Szczególnie że odliczenie ulgi na dzieci i na internet to kwoty, które czasami dają podstawę do zwrotu całości kwoty wynikającej z odprowadzonych przez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy za dany rok – mówi Grażyna Nelip.
Przypomnijmy, że po wprowadzeniu ulgi prorodzinnej pracodawcy sygnalizowali, że jej rozliczenie powoduje konieczność wypłacania nadpłat z własnych środków. Dlatego od 2009 roku ustawodawca zrezygnował z konieczności rozliczania przez pracodawcę tej ulgi. Teraz powrócono do pomysłu jej uwzględniania przez pracodawcę, ale bez obowiązku zwrotu nadpłaty.



Nadpłata do końca maja

Zmiana będzie zatem korzystna dla firm, bowiem pracodawca nie będzie zobowiązany do pokrywania nadpłaty pracowników z własnych środków finansowych.
– Dla pracownika może to oznaczać, że będzie musiał dłużej czekać na zwrot nadpłaty, zwykle do końca maja – zauważa Szymon Murawski.
Potwierdza to Anna Misiak. Nasza rozmówczyni wyjaśnia, że zgodnie z Ordynacją podatkową urząd skarbowy zwraca nadpłatę w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania. Natomiast roczne obliczenia podatku płatnicy sporządzają do końca lutego.
– Skoro zeznanie zostanie złożone z końcem lutego, nadpłata wynikająca z zeznania przygotowanego przez pracodawcę może być zwrócona dopiero z końcem maja – mówi Anna Misiak. Podatnik rozliczany przez płatnika będzie oczekiwał na jej zwrot dłużej niż obecnie.
– Dla podatników, którzy do tej pory już w marcu korzystali ze zwrotu nadpłaty, konieczność oczekiwania na dodatkowe środki kilka miesięcy może być dużym zaskoczeniem – stwierdza Anna Misiak.
Zwrot nadpłaty może opóźnić jeszcze jedna sytuacja. Jeśli podatnik po sporządzeniu zeznania rocznego przez płatnika otrzyma PIT-11 z innego miejsca pracy, musi złożyć nowe zeznanie.
– Wówczas okres trzech miesięcy będzie liczony od daty złożenia tego nowego zeznania – przypomina Anna Misiak.

Konieczne oświadczenie

Pracownik będzie miał czas do 15 stycznia kolejnego roku na przekazanie pracodawcy informacji na temat przysługujących mu ulg.
– Zatem do 15 stycznia podatnik będzie musiał przejrzeć posiadane przez siebie dokumenty uprawniające do skorzystania z ulgi internetowej i policzyć kwotę odliczenia – mówi Anna Misiak.
Podobnie w przypadku ulgi na dzieci. Konieczność podania właściwej kwoty ulgi już do 15 stycznia może niektórym rodzicom stwarzać pewne problemy.
Osoby, które nie będą chciały być rozliczone przez pracodawcę, będą musiały złożyć pracodawcy do 15 stycznia oświadczenie (nowy druk PIT-12A). Złożenie takiego oświadczenia będzie równoznaczne z zadeklarowaniem zamiaru samodzielnego złożenia zeznania podatkowego przez pracownika.
1437 zł wyniosło przeciętne odliczenie z tytułu ulgi prorodzinnej w PIT za 2008 r.