Powstające różnice kursowe powinny korygować wartość początkową środka trwałego w postaci nabytej nieruchomości.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA
Spółka prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą w zakresie kupna, zagospodarowania, sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości na własny rachunek. Spółka nabyła nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku usługowo-handlowego), a zgodnie z umową sprzedaży cena netto została zapłacona w euro na podstawie uzyskanego zezwolenia dewizowego.
Czy powstałe i zrealizowane przychodowe różnice kursowe na środkach własnych powinny korygować wartość początkową środka trwałego w postaci nabytej nieruchomości?
ODPOWIEDŹ IZBY
Zgodnie z ustawą o CIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodu jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami zdefiniowanymi w art. 15a ustawy o CIT.
Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.
Powstałe na środkach własnych różnice kursowe przeliczone według faktycznie zastosowanych kursów z dnia wpływu i odpowiednio wypływu tych środków z rachunku spółki stanowią, co do zasady, jej przychód.
Jeśli chodzi o wartość początkową środka trwałego, badane różnice kursowe powinny korygować wartość początkową środka trwałego. Podstawą do ujęcia zrealizowanych różnic kursowych w wartości podatkowej pozostaje przy tym fakt, że są one związane z nabyciem środka trwałego oraz zostały naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Przekazanie nieruchomości do używania nastąpiło bowiem w dacie zakupu środka trwałego, natomiast przedmiotowe różnice kursowe powstały bezpośrednio na operacjach przelewu środków w związku z zapłatą ceny za nieruchomość, dokonaną przed momentem jej nabycia.
Ustalając wartość początkową nabytej nieruchomości, spółka powinna ją skorygować o wartość różnic kursowych od środków własnych zrealizowanych między dniem udostępnienia środków z kapitału dłużnego a dniem, w którym środki te zostały przekazane na rachunek należący do sprzedającego.
W przypadku wystąpienia różnic dodatnich powinny one obniżyć wartość początkową nieruchomości, natomiast w przypadku wystąpienia różnic ujemnych – podwyższyć tę wartość.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 sierpnia 2009 r. (nr IPPB5/423-292/09-2/IS)



OPINIA
Małgorzata Dankowska
starszy konsultant w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek
Warszawska izba skarbowa słusznie podsumowała, że na wartość początkową środka trwałego wpływają zarówno różnice kursowe transakcyjne, jak i te powstałe na ruchach środków finansowych. Uznanie, że jedne z nich korygują wartość początkową, a drugie obciążają bieżący wynik podatkowy, nie znajduje oparcia w przepisach. Co więcej, jako że oba rodzaje różnic mają z reguły przeciwstawne wektory, odmienny pogląd mógłby w skrajnym przypadku prowadzić do konieczności kapitalizacji kosztowych różnic transakcyjnych, a bieżącego rozpoznania przychodowych różnic kursowych od środków własnych. Stąd aprobata stanowiska izby.
Interpretacja potwierdza też, że różnice kursowe na środkach własnych powstałe przy przelewie tych środków między własnymi rachunkami prowadzonymi w tej samej walucie są obojętne podatkowo, co także jest zasadne. Ma tu miejsce bowiem jedynie transfer środków, niepowodujący ich wypływu spod kurateli jednostki. Ostateczna zmiana ich wartości nie jest na tę chwilę zrealizowana i nie ma wpływu na wynik podatkowy.