Czy jeśli właścicielem nieruchomości są dwie osoby - ojciec i syn - to gdy podpisywana jest umowa najmu, muszą ją podpisać obie osoby czy może tylko jedna, np. tylko ojciec, bo syn jest za granicą? Ta sama kwestia dotyczy podatków. Czy może całość kwoty dochodu rozliczyć tylko ojciec, czy też obaj muszą solidarnie po połowie?

PAWEŁ MAŁECKI
doradca podatkowy w Kancelarii Doradców i Audytorów w Poznaniu
Tak
Przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w kodeksie cywilnym. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Zatem w przypadku najmu powinny na umowie figurować podpisy obu współwłaścicieli (lub ich pełnomocników). Niestety również w przypadku podatku dochodowego nie ma w tym przypadku możliwości dokonania jakiegokolwiek wyboru. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (czyli według prawa własności). Zatem przychody z najmu opisanej nieruchomości (oraz koszty) powinny być dzielone na obu właścicieli proporcjonalnie do ich udziału we własności.
(EM)
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).