Przedsiębiorcy, którzy ponoszą wydatki na cele reprezentacji i reklamy, muszą uważać przy ich rozliczaniu. Wszystko dlatego, że wydatki reklamowe zawsze będą kosztem podatkowym. Inaczej jest z reprezentacją. Ta kosztów firmowych nie zasili, choć od tej reguły są pewne wyjątki. Ważne, aby każdy wydatek został właściwie udokumentowany.
Reprezentacja i reklama to jedne z ważniejszych narzędzi służące firmom w promocji czy rozwoju. Wydatki na te cele można uwzględniać w rozliczeniach podatkowych. Kosztami uzyskania przychodów mogą być wydatki ponoszone na reklamę. Natomiast związane z reprezentacją już takim kosztem być nie mogą.

Koszty i przychody

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa ustawa o CIT i ustawa o PIT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i odpowiednio art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.
Ustawodawca oparł konstrukcję kosztów na zasadzie klauzuli generalnej (koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów) z enumeratywnym wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 ustawy o PIT). Literalne brzmienie przepisów ustaw o podatkach dochodowych nie pozostawia wątpliwości, że nie wszystkie wydatki poniesione przez podatnika, stanowiące z ekonomicznego punktu widzenia koszty działalności, są kosztem uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła.
Każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. Natomiast w pozostałych przypadkach należy zadbać o istnienie związku między poniesionym kosztem a powstaniem przychodu lub zabezpieczeniem źródła uzyskiwania przychodów.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennik Gazeta Prawna: Kiedy przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na reklamę i reprezentację do kosztów podatkowych.