Przedsiębiorca może odzyskać VAT z niezapłaconej przez kontrahenta faktury. Taką możliwość daje zmodyfikowana w grudniu 2008 r. ulga na złe długi. Podatnicy korzystają z ulgi, bo pozwala ona na zwrot wpłaconego fiskusowi VAT.
SONDA
Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z ulgi na złe długi. Pozwala ona odzyskać wpłacony VAT od urzędu skarbowego po wystawieniu faktury, która nie została uregulowana przez kontrahenta. W niektórych województwach wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem jest spory. Przykładem może być woj. mazowieckie. W 2008 roku z ulgi w VAT skorzystało 16 podatników. A w I półroczu 2009 r. już 240. Takie wnioski płyną z sondy GP przeprowadzonej w izbach skarbowych.

Zmodyfikowane przepisy

Renata Kostowska z Izby Skarbowej w Olsztynie przypomina, że ulga na złe długi została znowelizowana w ustawie o VAT od 1 grudnia 2008 r.
Od tego terminu ulga na złe długi może być wykorzystana przez przedsiębiorcę w odniesieniu do wierzytelności wykazanych w deklaracjach podatkowych jako obrót opodatkowany i podatek należny, które nie zostały uregulowane przez dłużników w ciągu 180 dni od upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (tj. wierzytelności uprawdopodobnionych).
– Po upływie wskazanego terminu przedsiębiorca (jako wierzyciel) może skorzystać z ulgi i skorygować podatek należny – dodaje Małgorzata Komecka z Izby Skarbowej w Szczecinie.

Zainteresowanie ulgą

Nasi rozmówcy z izb skarbowych wskazują, że w ostatnim okresie można zaobserwować wzrost liczby podatników, którzy chcą skorzystać z ulgi na złe długi. Jako jedną z przyczyn wymieniają trudną sytuację gospodarczą, a tym samym kłopoty z płatnościami między przedsiębiorcami.
Agnieszka Żukowska z Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że do urzędów skarbowych woj. mazowieckiego zawiadomienia o dokonanej korekcie podatku należnego w trybie ulgi na złe długi za 2008 rok złożyło 16 podatników, natomiast za I półrocze 2009 r. – 240.
Z kolei Beata Sarna z Izby Skarbowej w Krakowie podaje, że w urzędach skarbowych woj. małopolskiego z ulgi na złe długi od początku 2009 roku skorzystało 123 podatników. W woj. łódzkim – 60 podatników, w woj. zachodniopomorskim – 43, w woj. pomorskim – 66.
Trzeba podkreślić, że nie we wszystkich województwach odnotowano wzrost zainteresowania tą ulgą. Jak podkreśla Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach, z danych pozyskanych w kilku urzędach skarbowych wynika, że to rozwiązanie jest stosowane rzadko.



Korzyści dla podatników

Celem ulgi na złe długi w VAT jest zmniejszenie obciążeń podatkowych u podatnika, u którego powstał obowiązek zapłaty podatku przy sprzedaży, a nabywca nie uregulował należności. Według Beaty Sarny powodem korzystania z tych regulacji jest szybsza możliwość odzyskania środków pieniężnych, np. przez zwrot podatku na podstawie składanej deklaracji VAT, lub zmniejszenie zobowiązania podatkowego.
Ulga wpływa na zmniejszenie kwoty zobowiązania podatkowego do wpłaty na rachunek urzędu skarbowego bądź zwiększenie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Praktyczne trudności

Zdaniem Renaty Kostowskiej przeszkodą do skorzystania z ulgi jest często fakt, że kontrahent, który nie zapłacił za towar lub usługę, likwiduje działalność gospodarczą i wyrejestrowuje się z VAT – przestaje być zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.
Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi wskazuje, że podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi na złe długi, nie wiedzą m.in., jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać; za jaki okres rozliczeniowy należy dokonać korekty podatku należnego oraz do jakich wierzytelności można stosować nowe przepisy o uldze na złe długi.
Małgorzata Komecka podkreśla, że podatnicy (wierzyciele) korzystający z ulgi zgłaszają, że trudność sprawia im uzyskanie potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego.
– Problem jest też w dotrzymaniu warunku, aby wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty podatku należnego byli podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni – podsumowuje Anna Niechwiedowicz z Izby Skarbowej w Gdańsku.