Zagraniczne fundusze kapitałowe nie będą już dyskryminowane podatkowo w Polsce. Fundusz – udziałowiec polskiej spółki – będzie uzyskiwał od niej nieopodatkowane należności. Zwolnienie nie przełoży się na wzrost zainteresowania polskim rynkiem.
ANALIZA
Polskie i zagraniczne fundusze inwestycyjne będą identycznie opodatkowane. Opublikowane przez Ministerstwo Finansów założenia do projektu zmian w ustawie o CIT dostosują polskie przepisy do regulacji wspólnotowych. Obecnie uzyskiwane przez zagraniczne podmioty odsetki oraz dywidendy obciążone są 20- i 19-proc. stawką podatku dochodowego, podczas gdy polskie fundusze podatkiem obciążone nie są.

Zniesienie dyskryminacji

Projektowane zmiany w zakresie opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych są skutkiem postępowania Komisji Europejskiej wobec Polski.
Andrzej Paczuski, doradca podatkowy i partner w Kancelarii Paczuski & Taudul, wyjaśnia, że zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową. Ustawodawstwo danego państwa UE nie może przewidywać odmiennych skutków prawnych dla tych samych zdarzeń w zależności od miejsca siedziby podmiotu, którego zdarzenie dotyczy.
Ogłoszony przez MF projekt zmian w ustawie o CIT wychodzi więc naprzeciw oczekiwaniom KE.

Rodzaje funduszy

Które fundusze zagraniczne będą więc korzystać z podmiotowego zwolnienia z CIT? Jakub Żak, dyrektor w PricewaterhouseCoopers, tłumaczy, że chodzi m.in. o takie typy funduszy inwestycyjnych, jak fundusze inwestycyjne otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte oraz fundusze inwestycyjne zamknięte.
W opinii eksperta wszelkie fundusze inwestycyjne z siedzibą w innych krajach UE lub EOG, spełniające kryteria uznania ich za jeden z powyższych typów funduszy inwestycyjnych, powinny korzystać z rozważanego zwolnienia, jeżeli spełnią określone warunki. Wyłączone z tego będą jednak zagraniczne fundusze private equity (inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym).
Czy dotyczy to również specyficznych funduszy zamkniętych z siedzibą za granicą. Podmioty te w praktyce nie są instytucją zbiorowego inwes-towania w potocznym rozumieniu. Wiktor Szczypiński, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers, tłumaczy, że definicja zaproponowana przez MF obejmuje swoim zakresem również fundusze zamknięte tworzone dla celów indywidualnych inwestorów czy przedsiębiorców, pod warunkiem jednak że taki fundusz podlega nadzorowi właściwych władz państwa, w którym ma siedzibę.
Zdaniem Andrzeja Paczuskiego, skorzystanie z rozważanego zwolnienia nie będzie też uwarunkowane udostępnianiem swojej oferty inwestorom w Polsce.



Perspektywy inwestycyjne

Zmiana w zakresie regulacji powinna podnieść atrakcyjność polskiego rynku. Jednak w opinii Michała Duńca, analityka w firmie Analizy Online, monitorującej rynek funduszy kapitałowych, praktyczny jej wymiar nie będzie duży i nie przełoży się, w stosunku do obecnego stanu, na istotny wzrost zainteresowania polskimi aktywami ze strony instytucji zagranicznych.
– Jest to pochodna niskiej kapitalizacji naszej giełdy, co automatycznie przekłada się na bardzo niski udział polskich aktywów w funduszach zagranicznych – tłumaczy.
Michał Duniec zaznacza, że segmentem funduszy, które najbardziej odczują wpływ nowych regulacji na uzyskiwane stopy zwrotu, będą zagraniczne fundusze dłużne. Produkty te oferują niskie potencjalne stopy zwrotu, a podatek zabiera część ich dochodu odsetkowego.
Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy w MDDP, przypomina, że wiele specyficznych podmiotów zagranicznych, określanych potocznie jako fundusze, działających w formie spółek kapitałowych, może już obecnie korzystać ze zwolnień przewidzianych przez polskie przepisy podatkowe. Chodzi o zwolnienie w zakresie uzyskiwania dywidend przez podmioty posiadające co najmniej 10 proc. udziałów w kapitale polskiej spółki zależnej.
– Zwolnione z podatku w Polsce są odsetki i dyskonto od oferowanych na zagranicznych rynkach obligacji Skarbu Państwa – niezależnie od statusu podmiotu uzyskującego te odsetki czy dyskonto – przypomina ekspert.
Opisane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2010 r.
Opodatkowanie funduszy inwestycyjnych / DGP