Tylko wniesienie zarejestrowanego znaku towarowego aportem do innej spółki pozwalało na natychmiastowe rozpoczęcie amortyzacji.
ORZECZENIE
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która domagała się prawa do amortyzacji znaku towarowego zgłoszonego do rejestracji. W ocenie NSA w stanie prawnym obowiązującym do 2006 roku podatnik miał prawo do amortyzowania znaku towarowego dopiero z chwilą jego formalnej rejestracji. Jak wyjaśnił sędzia Bogusław Dauter, w przypadku skarżącej doszło do nietypowej sytuacji. Spółka cywilna wniosła do spółki kapitałowej aportem znak towarowy, który dopiero został zgłoszony do rejestracji.
– Oczywiście spółka kapitałowa miałaby prawo do amortyzacji wniesionego aportem znaku towarowego bez konieczności przerejestrowywania go, gdyby został wcześniej zarejestrowany przez spółkę cywilną – podkreślił sędzia Dauter. Jednak, gdy znak wnoszony aportem został dopiero zgłoszony do rejestracji, to nie można mówić o prawie do znaku. Przed zmianą przepisów podatkowych amortyzacja była powiązana z prawem do znaku towarowego. A uzyskanie takiego prawa, co do zasady, powstaje z chwilą rejestracji. Dlatego w stanie prawnym obowiązującym do końca 2006 roku skutek podatkowy następował dopiero z chwilą rejestracji.
Jak zauważa Hubert Cichoń, radca prawny w Deloitte, w ocenie organów podatkowych zmiana przepisów, począwszy od 1 stycznia 2007 r., nie wpłynęła na możliwość amortyzacji znaku towarowego.
– Choć obecnie amortyzacji podlegają prawa określone w ustawie – Prawo własności przemysłowej, organy podatkowe stoją na stanowisku, że prawa ze zgłoszenia nie mogą podlegać amortyzacji – podkreśla Hubert Cichoń.
Jego zdaniem jest to pogląd dość kontrowersyjny – ale, niestety, powszechny – ponieważ prawa z rejestracji to prawa, o których mowa w ustawie.
W ocenie eksperta od praw ze zgłoszenia odróżnić należy autorskie prawo majątkowe podlegające amortyzacji niezależnie od jego zgłoszenia czy rejestracji. W części przypadków zaś znak towarowy podlega ochronie na podstawie obu regulacji.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt II FSK 412/08