Nawet jeśli za bezrobotnego kredyt mieszkaniowy będzie spłacało państwo, to on sam skorzysta z ulgi odsetkowej w PIT. Takie rozwiązanie eksperci oceniają jako wpadkę ustawodawcy i niezwykłą hojność budżetu.
Publikacja: 4 września 2009, 15:17 Aktualizacja: 4 września 2009, 15:24
Jednocześnie obowiązujące przepisy o PIT pozwalają korzystać z tzw. ulgi odsetkowej osobom, które w latach 2002-2006 zaciągnęły kredyt mieszkaniowy i nadal go spłacają. Ulga polega na odliczaniu od dochodu - w rocznym rozliczeniu z PIT - odsetek płaconych bankowi od takiego kredytu. Przestanie ona obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2028 r.
Bezrobotni, którzy spełnią warunki do korzystania z ulgi odsetkowej, będą mogli odliczyć ją sobie w zeznaniu podatkowym składanym za 2009 i 2010 r. Jeżeli ich dochody, np. z zasiłku dla bezrobotnych, okażą się niższe niż odliczenie, zgodnie z przepisami o PIT, będą mieli prawo do zwrotu podatku.
Zdaniem eksperta w spółce doradczej KPMG Andrzeja Marczaka, umożliwiając bezrobotnym korzystanie ze wsparcia państwa dwa razy "ustawodawca okazał się bardzo hojny".
"Rozwiązanie takie jest dla podatników korzystne, więc nie chciałbym go potępiać. Niewątpliwie jednak, patrząc na podatki systemowo, trzeba zauważyć, że z ulgi związanej z danym przedmiotem lub czynnością powinno się korzystać tylko raz. Być może ustawodawca nie zauważył, że w wypadku powiązania pożyczki udzielanej bezrobotnym z Funduszu Pracy z ulgą odsetkową wsparcie finansowe podatnika jest podwójne. Będzie to szczególnie widoczne, gdy pożyczka zostanie bezrobotnemu umorzona" - powiedział Marczak.
1: a co to jest budzet panstwa?? z IP: 83.23.48.* (2009-09-06 14:27)
"Nawet jeśli za bezrobotnego kredyt mieszkaniowy będzie spłacało państwo, to on sam skorzysta z ulgi odsetkowej w PIT. Takie rozwiązanie eksperci oceniają jako wpadkę ustawodawcy i niezwykłą hojność budżetu."
Eksperci od siedmiu bolesci, a co to znaczy "bedzie splacalo panstwo"??
A co to jest budzet? kto placi podatki do budzetu? Krasnoludki?
Czy kasa z budzetu tylko nalezy sie zlodziejom? politykom, lewiatanom i innym kresusom? bo zwyklemu obywatelowi to juz nie?

Przygotowywana przez resort finansów nowelizacja ustawy o PIT nie zakłada likwidacji możliwości odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów; nie dotknie ona najbiedniejszych artystów - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czy nowa ustawa emerytalna powinna zachować przywileje dla rolników, górników i sędziów?
Nowy system emerytalny będzie chronił trzy grupy: rolników, sędziów, górników