Odsetki za zwłokę od nieterminowych wpłat czynszów stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni. Ta kategoria przychodów jest zwolniona z CIT.
JAKI PROBLEM ROZWIĄZAŁ MINISTER: Czy odsetki ustawowe od nieterminowo wnoszonych opłat z tytułu lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT? Czy w rozumieniu tego artykułu zwolniony z podatku jest również dochód przeznaczony na utrzymanie oraz z tytułu wynajmu komórek członkom spółdzielni?
ODPOWIEDŹ MINISTRA: Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi (art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT).
Przez zasoby mieszkaniowe rozumie się nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie i administrowanie. Do zasobów tych należą zatem, oprócz lokali mieszkalnych, także tego rodzaju pomieszczenia, jak np. garaże, piwnice, strychy, klatki schodowe, pomieszczenia administracji osiedlowej oraz osiedlowe warsztaty konserwacyjno-remontowe.
Związane z tego rodzaju lokalami, pomieszczeniami i urządzeniami przychody oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Przychodami tymi są zatem nie tylko czynsze (opłaty), ale także inne przychody związane z tymi zasobami.



Stanowisko takie zaprezentowane zostało w interpretacji ogólnej ministra finansów z 5 marca 2008 r. (nr DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82), zawierającej wyjaśnienia dotyczące stosowania art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT. W interpretacji tej wprost stwierdzono, że nie tylko czynsze (opłaty), ale też odsetki za zwłokę od nieterminowych ich wpłat stanowią kategorię przychodów osiąganych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Źródłem powstania czynszów (opłat) od lokali mieszkalnych, jak i odsetek za zwłokę od nieterminowych ich wpłat są posiadane przez spółdzielnię zasoby mieszkaniowe. Naliczanie odsetek za zwłokę przez spółdzielnię ma na celu zdyscyplinowanie lokatorów do terminowego uiszczania czynszów, a tym samym działania w tym zakresie związane są z prawidłowym gospodarowaniem tymi zasobami i ich utrzymaniem.
Właściwy jest więc pogląd, że dochód uzyskany z tytułu odsetek od nieterminowych opłat za lokale mieszkalne i garaże jest dochodem uzyskanym z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód osiąg- nięty z tego tytułu, jako uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części osiągniętej z niegospodarczej działalności spółdzielni podlega zwolnieniu od CIT.
Interpretacja indywidualna ministra finansów z 29 lipca 2009 r. (nr DD6/8213/ 302/MNX/08/PK-985).
OPINIA
JAROSŁAW F. MIKA
doradca podatkowy, partner w Taxperience
Stanowisko zawarte w interpretacji wydaje się być zasadne. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwe wątpliwości interpretacyjne dotyczące zastosowania zwolnienia z CIT dla dochodów powstałych z tytułu wynajmu garaży.
Otóż mimo że garaże zostały sklasyfikowane jako jeden z elementów zasobów mieszkaniowych, nie oznacza to, że są one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby mieszkańców. Mogą przecież służyć uzyskiwaniu dochodów z szeroko pojętej działalności gospodarczej, stanowiąc jednocześnie element zasobu mieszkaniowego danej spółdzielni (więcej o klasyfikacji zasobów w piśmie MF z 22 grudnia 2006 r., nr DD6-8213-438/WK/06/339/39). W takim przypadku nie można zastosować wyłączenia zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT. Uważam zatem, że odpowiedź udzielona podatnikowi w części odnoszącej się do przychodów z tytułu wynajmu, m.in. garaży, nie jest pełna. Interpretacja powinna zostać rozszerzona o opcję dotyczącą wykorzystywania garaży na cele niezwiązane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.