Zmiana formy prawnej szpitala publicznego musi być poprzedzona jego likwidacją. Oznacza to konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego.
We wrześniu określone samorządy zostaną objęte rządowym programem, który zakłada spłatę części zobowiązań szpitali przekształconych w spółki. Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SP ZOZ), które chcą do niego przystąpić, muszą więc zmienić swoją formę prawną. Oznacza to likwidację SP ZOZ, a następnie zawiązanie spółki prawa handlowego.
Likwidacja SP ZOZ według Ewy Sobińskiej, prezesa zarządu ABES Audyt, wymaga zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji nie później niż w ciągu trzech miesięcy od tego momentu. Następnie konieczne będzie otwarcie ksiąg rachunkowych na dzień rozpoczęcia likwidacji, tj. w ciągu 15 dni od zaistnienia tego zdarzenia.
– Zamknięcie ksiąg rachunkowych przy likwidacji szpitala powoduje konieczność przygotowania sprawozdania finansowego zgodnie z ustawą o rachunkowości, które powinno być poprzedzone inwentaryzacją – twierdzi nasza rozmówczyni.
Dodaje również, że przy sporządzaniu sprawozdania należy pamiętać o wycenie aktywów i pasywów przy założeniu braku kontynuacji działalności (likwidacja jednostki). Zgodnie z art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) wyceny należy dokonać w cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia lub kosztów wytworzenia pomniejszonych o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Ewa Sobińska podkreśla, że SP ZOZ zobowiązany jest również do utworzenia rezerwy na przewidywane dodatkowe koszty i straty związane z likwidacją. Różnice z tytułu wyceny oraz utworzenia rezerwy wpływają na kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny.
Ekspert przypomina również, że na dzień otwarcia likwidacji należy składniki kapitału (funduszu) własnego połączyć w jeden kapitał (fundusz) podstawowy.