Do kwietnia 2010 r. zwolnienia z kas fiskalnych muszą znaleźć się w ustawie o VAT. To dobra okazja dla ministra finansów na wprowadzenie kas u prawników i lekarzy. Resort finansów jeszcze nie podjął decyzji, czy wprowadzić zwolnienia w ustawie.
ANALIZA
Już w połowie kwietnia 2010 r. prawnicy i lekarze mogą być zmuszeni do zainstalowania kas fiskalnych. Najpóźniej za dziewięć miesięcy minister finansów musi przenieść z rozporządzenia do ustawy o VAT zakres zwolnień z obowiązku stosowania kas. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 16 lipca 2009 r. (sygn. akt K 36/08), w którym stwierdzono, że przepisy ustawy o VAT upoważniające ministra finansów do określenia kręgu podatników zwolnionych z kas fiskalnych są niezgodne z konstytucją. Wejście w życie tego wyroku zostało odroczone na dziewięć miesięcy.

Możliwe działania resortu

Wyrok TK jest prezentem dla resortu finansów. Konieczność zmiany przepisów w tym zakresie może być świetnym sposobem na wprowadzenie kas rejestrujących w gabinetach lekarskich i kancelariach prawniczych, co od kilku lat jest odkładane. Minister ma dwa wyjścia. Po pierwsze, może nie zdążyć zmienić przepisów. Wtedy w przyszłym roku wszystkie obecne zwolnienia ze stosowania urządzeń fiskalnych znikną i każdy przedsiębiorca będzie musiał je stosować. Po drugie, minister może, przenosząc zwolnienia do ustawy, nie uwzględnić pewnych grup podatników, np. lekarzy i prawników.
Co ważne, resort nie może czekać dziewięć miesięcy ze zmianą przepisów. Obecne rozporządzenie dotyczące zwolnień ze stosowania kas obowiązuje tylko do końca roku. Gdy nie zostanie przedłużone, już 1 stycznia 2010 r. zwolnień nie będzie.
Zdaniem Joanny Perzanowskiej-Kuśnierek, eksperta podatkowego z Ernst & Young, nie można wykluczyć, że przy okazji nowelizacji ustawy o VAT niektóre dotychczasowe zwolnienia zostaną zlikwidowane.
– W tej chwili kluczową kwestią jest wypracowanie rozwiązania, które uzupełni braki w ustawowej delegacji wskazane przez TK. Następnym krokiem jest określenie, jaki projekt zostanie wykorzystany do wprowadzenia tych zmian. Taka decyzja jeszcze nie zapadła. Ministerstwo zdaje sobie sprawę z okoliczności, jaką jest czas na wykonanie tego zadania określony przez Trybunał – mówi GP Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów.



Celowe opóźnienie

Zgodnie z wyrokiem TK przepis upoważniający ministra finansów do wydania rozporządzenia zwalniającego z obowiązku posiadania kas fiskalnych traci moc w połowie kwietnia przyszłego roku. Główną konsekwencją wyroku będzie zmiana procedury określania zakresu zwolnień – do tej pory był on definiowany przez ministra, obecnie będzie musiał zostać zaakceptowany również przez parlament.
– Wprowadzenie przepisów do ustawy powinno dać podatnikom większą pewność, co do obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych – tłumaczy Joanna Perzanowska-Kuśnierek.
Aleksandra Syguła, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers, biuro w Katowicach, podkreśla, że jeżeli dziewięciomiesięczny termin nie zostanie dotrzymany, zwolnienia m.in. dla lekarzy i prawników przestaną obowiązywać. W konsekwencji kasy fiskalne będą musieli stosować wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych.
Zdaniem Aleksandry Syguły ewentualne zaniechanie ustawodawcy może doprowadzić do sytuacji, w której obowiązek stosowania kas dotknie takie dziedziny gospodarki, w których wydawanie osobom indywidualnym dodatkowej dokumentacji potwierdzającej zakup usługi będzie zbędne lub wyjątkowo uciążliwe.

Zawężenie zwolnień

Ministerstwo Finansów prace nad zmianą przepisów o kasach musi zacząć wcześniej niż tuż przed upływem dziewięciu miesięcy. Według Janiny Fornalik, doradcy podatkowego w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego, wcześniejsze prace nad kasami wynikają z faktu, że obecne regulacje obowiązują tylko do końca roku. Ministerstwo może tymczasowo przedłużyć obecne zwolnienia na kilka miesięcy, jednak pod kątem wykonania wyroku TK konieczne będzie albo wpisanie zwolnień wprost w ustawie, albo doprecyzowanie delegacji dla ministra finansów. Jest bardzo możliwe, że przy okazji tych zmian zakres stosowania zwolnień z kas fiskalnych zostanie zawężony.
– Obecnie można to łatwo uzasadnić koniecznością uszczelnienia systemu fiskalnego w związku z łataniem dziury budżetowej – podsumowuje Janina Fornalik.
EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl