Czy dopłata do kolonii lub obozów dziecka jest opodatkowana? Czy można odliczyć wydatki za pobyt w uzdrowisku? Poniżej omawiamy kilka sytuacji, które mogą zdarzyć się podatnikom w okresie wakacji, a które są traktowane przez przepisy podatkowe w sposób preferencyjny.

Niektórzy pracodawcy nagradzają swoich pracowników różnymi świadczeniami pozapłacowymi. Mogą mieć one formę rzeczową lub finansową. Dla celów podatkowych każde tego typu świadczenie co do zasady jest uznawane za przychód pracownika ze stosunku pracy, inne niż wynagrodzenie. Powiększą więc podstawę zobowiązania pracownika wobec fiskusa.

Jeśli zatem firma finansuje swoim pracownikom, np. wycieczkę krajoznawczą lub wycieczkę połączoną z uprawianiem sportów ekstremalnych, czy zwyczajne wczasy wypoczynkowe za granicą, to jest to świadczenie opodatkowane, a pracodawca ma obowiązek jako płatnik odprowadzić z tego tytułu należne zaliczki na podatek dochodowy.

Pewne formy dofinansowania wyjazdów wakacyjnych są traktowane przez przepisy podatkowe z korzyścią dla podatnika – tj. są wolne od podatku lub pomniejszają dochód podatnika.

Wyjazd dziecka

Otóż, jeśli zakład pracy oferuje dofinansowanie wypoczynku dla dzieci pracownika, to taka forma świadczenia nie podlega podatkowi dochodowemu. Mówiąc ściślej wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie oraz przejazdy związane z tym wypoczynkiem dla dzieci i młodzieży do lat 18.

Chodzi o takie formy wypoczynku jak: wczasy, kolonie, obozy, zimowiska, w tym również połączone z nauką oraz pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych.

Czy dofinansowanie takiego wypoczynku dzieci i młodzieży jest wolne od podatku niezależnie od wysokości kwoty dopłaty? Tak, jeśli środki na pokrycie kosztów wypoczynku pochodzą z funduszu socjalnego, czy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra.

Pamiętać jednak trzeba, że przypadku dopłat pochodzących z innych źródeł maksymalna kwota dofinansowania, która nie podlega podatkowi, wynosi 760 zł na cały rok.



Wczasy rehabilitacyjne

W sposób korzystny dla podatników traktowane są również wydatki na cele rehabilitacyjne, poniesione przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe.

Wydatkami na cele rehabilitacyjne, szczególnie związanymi z okresem wakacyjnym mogą być np. odpłatności za:

- pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
- pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego,
- pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej,
- zabiegi rehabilitacyjne,
- kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia.



Wymienione wydatki ponoszone w roku podatkowym podatnicy z orzeczoną niepełnosprawnością lub podatnicy, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od własnego dochodu uzyskanego w roku podatkowym i tym samym zmniejszyć należny podatek. Warunkiem jest jednak, aby wydatki te nie były dofinansowywane ze środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON), Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), ZFŚS albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jeśli jednak poniesione wydatki były częściowo sfinansowane z funduszy (środków) wyżej wymienionych, to odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Podkreślić trzeba, że odliczeniu na tych samych zasadach podlegają również odpłatności za przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym, czy w wymienionych ośrodkach uzdrowiskowych i zakładach rehabilitacyjnych, a także wydatki za przejazdy na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży.

Niezbędna dokumentacja

Skorzystanie z opisanego odliczenia nie będzie jednak możliwe bez koniecznych formalności, o których podatnik musi pamiętać. Otóż wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
- decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy,
- rentę szkoleniową albo rentę socjalną,
- orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia.


Pamiętać również trzeba, że warunkiem odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne przez podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, jest aby dochód osiągnięty przez osoby niepełnosprawne w roku podatkowym nie przekroczył kwoty 9120 zł.