Rezerwę na koszty postępowania upadłościowego ujmuje się w korespondencji z kontem „Kapitał z aktualizacji wyceny”.

Na dzień poprzedzający postawienie w stan likwidacji spółka musi utworzyć rezerwy na koszty postępowania upadłościowego. Powinna być ona zaksięgowana w korespondencji z kapitałem z aktualizacji wyceny.
Jak twierdzi Judyta Wojtysiak-Kotlarska, menedżer Audyt Deloitte, przy tworzeniu takiej rezerwy należy uwzględnić wszelkie koszty, które spółki przewidują ponieść w związku z likwidacją. Koszty, które należy w tym celu rozpoznać, można podzielić na: koszty osobowe, koszty i kary związane z zerwaniem kontraktów, koszty archiwizacji i wywozu dokumentacji spółki, koszty prawne i administracyjne.
Istotnym elementem szacowania rezerw będą przykładowo koszty związane z koniecznością rozwiązania umów o pracę i wypłaty odpraw czy kary związane z zerwaniem kontraktów.
- Jednym z najczęściej występujących kosztów zerwania kontraktu są kary związane z przedterminową rezygnacją z najmu lokalu - twierdzi nasza rozmówczyni.
Nie można również zapomnieć o wydatkach związanych z ogłoszeniami prasowymi o otwarciu likwidacji, a także ogłoszeniami w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wszelkich kosztach ponoszonych w związku z postępowaniem likwidacyjnym przed sądem, m.in. opłaty sądowe oraz koszty sądowego ustanowienia likwidatorów i koszty obsługi prawnej.
Agnieszka Pokojska