82 proc. Polaków ankietowanych przez CBOS rozliczyło się z fiskusem, blisko jedna piąta (18 proc.) twierdzi, że nie podlega takiemu obowiązkowi - wynika z sondażu.

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż miedzy 7 a 13 maja na reprezentatywnej próbie losowej 1078 dorosłych mieszkańców Polski.

63 proc. Polaków deklaruje, że samodzielnie rozliczyło się z fiskusem, a 19 proc. - że zrobiło to za pośrednictwem zakładu pracy bądź ZUS. 12 proc. twierdzi, że nie rozlicza się, bo nie musi płacić podatków, a 6 proc. nie robi tego "z innych powodów".

Ponad połowa (56%) rozliczyła swoje dochody ze współmałżonkiem, a 3% z dzieckiem

Dwie piąte (41 proc.) rozliczyło się indywidualnie. W grupie nierozliczających się są uczniowie i studenci (67 proc.), młodzież w wieku od 18 do 24 lat (52 proc.) oraz rolnicy (28 proc.). Przez ZUS rozliczają się renciści i emeryci.

Wypełnienie formularza podatkowego sprawiło trudności dwu piątym (38 proc.) Polaków samodzielnie rozliczających się z fiskusem. 46 proc. uważa, że było to łatwe. W ostatnich pięciu latach przybyło osób, które dobrze radzą sobie z wypełnieniem PIT-ów - podał CBOS. Ocena skali trudności zależy przede wszystkim od poziomu wykształcenia podatników - im niższe, tym trudniejsze dla nich wypełnienie deklaracji.

Wśród podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem prawie co drugi (46 proc.) przygotowując swoje zeznanie korzystał z pomocy kogoś z rodziny lub znajomych. Więcej niż co czwarty (27 proc.) powierzył rozliczenie fachowym doradcom, a ponad jedna piąta (22 proc.) korzystała z programu komputerowego.



Z odliczeń od dochodu lub podatku za rok 2008 skorzystała ponad połowa podatników rozliczających się samodzielnie (55 proc.). Większość z nich dokonała odliczeń wydatków na wychowywanie dzieci (62 proc.). 49 proc. odliczyło wydatki na internet; to o 16 punktów proc. więcej niż w ubiegłym roku.

13 proc. składających deklarację odliczyło darowizny na cele organizacji pożytku publicznego, a 11 proc. wydatki związane z niepełnosprawnością lub rehabilitacją. Z kontynuacji ulgi remontowej i budowlanej skorzystało 9 proc. ankietowanych przez CBOS Polaków.

Ponad połowa (53 proc.) samodzielnie rozliczających się miała nadpłatę podatku, u ponad jednej trzeciej (36 proc.) zaliczki pokrywały się z podatkiem rocznym, a 8 proc. musiało dopłacić fiskusowi.

Do 37 proc. wzrosła (o 4 pkt. proc. w porównaniu z badaniem z 2008 r.) liczba osób przekazujących 1 proc. swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. W tym roku uproszczono tę część zeznania podatkowego.