Pracownikom, których przedsiębiorca oddelegował do odbycia podróży służbowej, przysługują diety. Ich wysokość zależy od miejsca delegacji i czasu jej trwania.
Wśród należności, które przysługują pracownikom odbywającym zarówno krajowe, jak i zagraniczne podróże służbowe, główną pozycję stanowią diety. Ich wypłata służy pokryciu zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży.

Delegacje krajowe...

Przy delegacjach krajowych trwających do 8 godzin dieta nie przysługuje. Jeśli podróż służbowa trwa od 8 do 12 godzin, przysługuje połowa diety, a jeśli ponad 12 godzin, przysługuje dieta w pełnej wysokości. Natomiast jeśli podróż trwa ponad dobę, to za każdą dobę przysługuje pełna wysokość diety, a za niepełną dobę odpłatność jest następująca: do 8 godzin – połowa diety, ponad 8 godzin – cała stawka.
Dieta nie przysługuje w dwóch przypadkach, gdy pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie lub gdy został oddelegowany do miejscowości, w której zamieszkuje. Obecnie dieta przy podróżach krajowych wynosi 23 zł.

... i zagraniczne

Pracownik oddelegowany w podróż zagraniczną powinien otrzymać zaliczkę w walucie obcej lub polskiej na niezbedne koszty podróży i pobytu za granicą. Dieta w tym przypadku przeznaczona jest na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki.
Za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną dobę odpłatność wynosi: do 8 godzin – 1/3 diety, od 8 do 12 godzin – połowa stawki, a ponad 12 godzin – cała dieta.
Jeśli pracownik otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, to przysługuje mu: na śniadanie – 15 proc. diety, na obiad – 30 proc., na kolację – 30 proc. i na inne wydatki – 25 proc. diety.
Dietę wypłaca się pracownikowi w takiej stawce, jaka obowiązuje w docelowym państwie podróży.
Pracownikowi, który otrzymuje za granicą ekwiwalent pieniężny na wyżywienie, dieta nie przysługuje. W przypadku gdy otrzymywany ekwiwalent pieniężny jest niższy, oddelegowanemu przysługuje wyrównanie do wysokości diety. Natomiast jeśli zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie, przysługuje 25 proc. diety na tzw. inne wydatki.
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 30 listopada 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności (...) z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 227, poz. 1661).