Nowe rozporządzenie określi zasady przyznawania ulg w spłacie podatków przedsiębiorcom zatrudniającym osoby w niekorzystnej sytuacji i osoby niepełnosprawne.

ZMIANA PRAWA

Przedsiębiorca może ubiegać się o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, w tym stanowiące pomoc publiczną w ramach tzw. wyłączeń grupowych w formie programu pomocowego. Chodzi tu o pomoc na określone cele, np. na szkolenia, zatrudnienie, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Ulgi w spłacie podatków zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej mogą polegać na: odroczeniu terminu płatności podatku, rozłożeniu zapłaty podatku na raty, odroczeniu lub rozłożeniu na raty zaległości podatkowej wraz z odsetkami czy umorzeniu w całości bądź w części zaległości podatkowych bądź odsetek za zwłokę.
Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych. Konieczność wydania rozporządzenia jest związana z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. Wprowadza ono nowe uregulowania w zakresie udzielania pomocy w ramach wyłączeń grupowych, tj. kontynuuje możliwość udzielania pomocy na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych (na nowych warunkach). Jednocześnie określa nowe przeznaczenia pomocy – na rekrutację pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji (np. osoby, które ukończyły 50 rok życia, osoby samotnie wychowujące dzieci) oraz znajdujących się w bardzo niekorzystnej sytuacji (osoby pozostające bezrobotne przez co najmniej dwa lata poprzedzające zatrudnienie).
Zgodnie z projektem pomoc będzie udzielana w drodze decyzji podejmowanych przez organy udzielające pomocy (organy podatkowe) małym, średnim i dużym przedsiębiorcom, spełniającym określone w rozporządzeniu warunki bez notyfikacji Komisji Europejskiej. Wyjątki dotyczą pomocy, której wartość brutto przekracza określone limity dla wskazanych w rozporządzeniu przeznaczeń pomocy dla jednego przedsiębiorcy rocznie (5 mln euro na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej i bardzo niekorzystnej sytuacji oraz 10 mln euro na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych). W takich wypadkach udzielenie pomocy publicznej będzie stanowić pomoc indywidualną podlegającą notyfikacji.
Pomoc będzie mogła być udzielana do 30 czerwca 2014 r. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Nowe przepisy zastąpią rozporządzenie z 24 sierpnia 2007 r. (Dz.U. nr 158, poz. 1106).
PODMIOTY UDZIELAJĄCE POMOCY
Podmiotami udzielającymi pomocy mogą być wszystkie podmioty, które udzielają ulg w spłacie zobowiązań podatkowych na podstawie Ordynacji podatkowej, w tym:
● naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa – jako organ pierwszej instancji,
● dyrektor izby skarbowej oraz dyrektor izby celnej – jako: organ odwoławczy odpowiednio od decyzji naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego albo organ pierwszej instancji, na podstawie odrębnych przepisów albo organ odwoławczy od decyzji wydanej przez ten organ w pierwszej instancji,
● samorządowe kolegium odwoławcze – jako organ odwoławczy od decyzji wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa.