statystyki

Jest coraz mniej doradców podatkowych

autor: Łukasz Zalewski29.04.2009, 03:00; Aktualizacja: 29.04.2009, 10:10

Do doradztwa podatkowego uprawnionych jest w Polsce 8760 doradców. Ponad 600 z nich zawiesiło działalność.

Reklama


Reklama


Liczba doradców podatkowych maleje, bo skreśleń z listy doradców jest więcej niż nowych wpisów. Jeszcze rok temu doradców było znacznie ponad 9 tys., dziś osób faktycznie wykonujących zawód jest niewiele ponad 8 tys. Przyczyny spadku liczby doradców wyjaśnia Zbigniew Maciej Szymik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

– Od pewnego czasu rada porządkuje listę doradców podatkowych. Skreślane są z niej osoby, którym minął zapisany w ustawie ośmioletni termin na zdanie państwowego egzaminu lub na złożenie wniosku o przekształcenie wpisu warunkowego we wpis stały – mówi Zbigniew Maciej Szymik.

Dodaje, że wiele skreśleń dotyczy doradców, którzy faktycznie nie wykonują zawodu, a sami nie złożyli wcześniej wniosku o wykreślenie. W większości są to osoby, które nie dokonują obowiązkowego ubezpieczenia OC i nie płacą składek.

– Postępowania administracyjne w przypadkach braku obowiązkowego OC kończą się zwykle skreśleniem, zawsze jednak po gruntownym zbadaniu sprawy i umożliwieniu doradcy złożenia stosownych wyjaśnień – mówi przewodniczący KRDP.

Należy podkreślić, że doradcy, którzy nie dopełniają swoich obowiązków w zakresie składek, nie są skreślani automatycznie. Wszczynane jest wobec nich postępowanie dyscyplinarne w celu wyjaśnienia i sprawdzenia okoliczności sprawy, które mogą przechylić szalę na korzyść doradcy.

Zbigniew Maciej Szymik podkreśla jednak, że obecny spadek liczby doradców ma charakter wyjątkowy i że taki okres już się nie powtórzy.

Z drugiej strony dopływ nowych doradców podatkowych nie jest tak szybki, aby wypełnić lukę po doradcach skreślonych z listy. Zdobycie uprawnień wiąże się z koniecznością zdania państwowego egzaminu i odbycia dwuletniej praktyki w organach podatkowych oraz u doradcy podatkowego.

– Do zawodu wchodzą w większości ludzie młodzi, dobrze przygotowani merytorycznie i pełni zapału. To pozytywna strona zjawiska, o którym rozmawiamy – konkluduje nasz rozmówca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • PIT(2009-04-29 14:20) Odpowiedz 00

  do ?, może lepiej - jak zminimalizować obciązenia podatkowe - optymalizacja podatkowa zgodnie z prawem.

 • ./(2009-04-29 11:16) Odpowiedz 00

  I tu pole do popisu dla fairplayowców. Otworzyć zawód. Obniżyć wymagania na egzaminie...

 • koko(2009-04-29 11:19) Odpowiedz 00

  Bo zamiast zmierzać w kierunku korporacji, powinien być wyłącznie egzamin państwowy. Wtedy w razie potrzeby nabór byłby szybszy i elastyczność zatrudnienia większa.

 • w czym problem ?(2009-04-29 11:22) Odpowiedz 00

  Jak ktoś nie umie to nie zda nawet za 10-razem, a jak chce to niech płaci - jego sprawa. A komisja niech się cieszy , że zarabia bo społecznie tam nie pracują

 • ?(2009-04-29 11:57) Odpowiedz 00

  Czy doradca podatkowy to ktoś, kto doradza jak oszukać fiskusa zgodnie z prawem?

 • m(2009-04-29 14:03) Odpowiedz 00

  otworzyć jak w innych zawodach prawniczych niech doradzają bez egzaminu przecież tu chodzi tylko o pieniądze :)

 • PIT(2009-04-29 14:24) Odpowiedz 00

  Zawód doradcy jest otwarty jedyny warunek to egzamin państwowy do którego może przystąpić praktycznie każdy kto ma wyższe wykształcenie oraz praktyka zawodowa na którą każdy się dostaje bo to Ministerstwo Finansów na nią kieeruje osobę która zdała egzamin. Wszystko jest klarowne. A jak ktoś nie może zdać egzaminu to może poprostu się nie nadaje...

 • tax free(2009-05-05 14:59) Odpowiedz 00

  pamietam pierwszy zestaw pytan na doradce podatkowego ok. 50 stron, teraz jest to ponad 100 stron - czy mozg ludzki jest jak twardy dysk - co kilka miesiecy zwieksza objetosc ?
  czy doradcy podatkowi nie powinni co rok zdawac egzaminow, skoro pytan przybywa ?
  czy autorzy pytan do egzaminu na doradców podatkowych powinni prowadzic szkolenia przygotowujace do tego egzaminu ?
  czy wzrost liczby doradcow podatkowych nie wymusi ze strachu o utratę klienta - wrostu jakosci ich uslug ?
  czy konsultant finansowy moze udzielac informacji o finansowym obciazeniu budzetu firmy przez podatki i nie musi zdawac zadnych egzaminow ?

 • EMo(2010-05-16 16:16) Odpowiedz 00

  a nie ma informacji ilu doradców zostało skreslonych z powodu prawomocnych wyroków za przestepstwa skarbowe?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama