statystyki

Rozliczający się przez internet szybciej otrzyma zwrot podatku

autor: Łukasz Zalewski16.04.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby, które prześlą PIT-37 przez internet, oszczędzą nie tylko czas i pieniądze. Mogą liczyć także na szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

reklamareklama


Już ponad 10 tysięcy podatników przesłało PIT-37 przez internet bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym - podało wczoraj Ministerstwo Finansów.

Jak mówi GP Marek Jankowski, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, przesłany e-PIT-37 jest zatwierdzany następnego dnia (urzędnik nie musi wprowadzać danych do systemu, co jest czasochłonne), a to oznacza, że urząd zwróci podatnikowi nadpłatę podatku bardzo szybko.

- E-deklaracje upraszczają pracę w urzędzie i przyśpieszają sprawdzanie zeznań - mówi Marek Jankowski. O tym, że nowy system jest korzystny dla podatników, przekonują też eksperci.

Wymarzony system

Zdaniem Ernesta Frankowskiego, doradcy podatkowego i menedżera w Deloitte Doradztwo Podatkowe, elektroniczny PIT-37 jest wymarzonym narzędziem dla osób rozliczających się samodzielnie.

- Aplikacja do tego celu służąca jest prosta oraz działa praktycznie na każdym komputerze i systemie operacyjnym (w przeciwieństwie do formularza interaktywnego, który działa w systemie Windows - przyp. red.). Jest to więc bardzo opłacalna metoda rozliczenia rocznego dla tej kategorii osób - mówi Ernest Frankowski.

Dodaje jednak, że nie ma sensu, aby wspólne rozliczenie na formularzu PIT-37 składali przez internet małżonkowie. Dlaczego? Przeszkodą jest formularz UPL-1, który - jak wyjaśnia nasz rozmówca - jest upoważnieniem do złożenia zeznania przez jednego z małżonków w imieniu obojga. Ernest Frankowski zwraca uwagę, że idea UPL-1 przypomina zarzuconą praktykę składania papierowych zawiadomień ZAW-E1, dokumentujących wolę podatnika rozliczania się elektronicznie z użyciem e-podpisu.

- Mamy więc kolejny przypadek, kiedy do szybkiej i wygodnej formy e-rozliczeń (tutaj tylko w zakresie PIT-37) dokładane są relikty w postaci dodatkowych, papierowych formularzy - mówi Ernest Frankowski.

Korzystaj z aplikacji

Jak wyjaśnia Bogusław Tomaszewski, IT menedżer Accreo Taxand, z punktu widzenia technicznego weryfikowanie tożsamości osoby składającej formularz przez internet wg sześciu cech (imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu z zeznania za 2007 r. - przyp. red.) jest dość bezpieczne. Zwraca jednak uwagę, że obecnie wypełnianie formularza PIT-37 on-line nie odbywa się po ustanowieniu bezpiecznego połączenia po protokole SSL, a jedynie sam moment wysłania formularza następuje po protokole SSL.

- Protokół ten stanowi nie tylko zabezpieczenie przed jakimkolwiek podsłuchem, ale również gwarantuje, że użytkownik łączy się z zaufanym i całkowicie bezpiecznym serwerem - mówi Bogusław Tomaszewski.

Bezpieczeństwo danych

Zastosowanie powyższego rozwiązania pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa wypełniania formularza PIT-37 w połączeniu z fałszywą witryną wyłudzającą dane osobowe. Jeśli więc ktoś obawia się o bezpieczeństwo danych, powinien wybrać aplikację e-Deklaracje (do pobrania z www.e-deklaracje.gov.pl), ponieważ jest ona bezpieczniejszym sposobem składania deklaracji przez internet.

- W przypadku aplikacji użytkownik wypełnia zeznanie podatkowe na swoim komputerze, a dopiero po weryfikacji poprawności danych przesyła formularz do fiskusa. Przesyłanie formularza odbywa się za pomocą protokołu SSL na wskazany adres wybierany już w samej aplikacji - wyjaśnia Bogusław Tomaszewski.

15 DNI zostało do rocznego rozliczenia PIT

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 9

 • 1: dario z IP: 193.24.206.* (2014-04-04 16:30)

  no ja juz czekam od 20 go I narazie nic jak maja wiecej kasy wyplacic to sie sknerza

 • 2: vat z IP: 83.16.17.* (2012-03-15 11:03)

  "Jak mówi GP Marek Jankowski, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, przesłany e-PIT-37 jest zatwierdzany następnego dnia (urzędnik nie musi wprowadzać danych do systemu, co jest czasochłonne), a to oznacza, że urząd zwróci podatnikowi nadpłatę podatku bardzo szybko."
  Oszuści!!! Ja czekam już ponad 2 tyg. i zwrotu nadal nie mam a gdy zaniosłem PIT w zeszłym roku osobiście to po trzech dniach miałem pieniądze na koncie.Bardzo szybko to znaczy ile? miesiąc

 • 3: karlos z IP: 93.159.133.* (2009-04-22 14:54)

  Ja na stronie fundacji Promyk Słońca widziałem tę opcję "rozlicz się online" ale postanowiłem pozostać przy tradycyjnym programie ściągniętym też z tej strony... ten system mam już obcykany, moze w następnym roku pójdzie przez internet.

 • 4: IF z IP: 79.162.25.* (2009-04-16 20:23)

  Wszyscy rzucili się na internet... :) tylko dlaczego tak późno???

 • 5: do Pittbulla z IP: 192.168.32.* (2009-04-16 18:32)

  dokładnie jest tak, jak pisze HL

 • 6: HL z IP: 195.205.254.* (2009-04-16 15:10)

  Do 3: no to gratuluję. Jak tak dbasz o swoje dokumenty, to teraz nie płacz...

  Nie ma tu czego rozwijać - nie masz kwoty przychodu za 2007 r. to PITa przez Internet nie złożysz.

 • 7: PITbull z IP: 79.188.171.* (2009-04-16 13:06)

  "weryfikowanie tożsamości osoby składającej formularz przez internet wg sześciu cech (imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu z zeznania za 2007 r. - przyp. red.)"

  Czyli w celu weryfikacji trzeba wpisać kwotę przychodu z PITa sprzed roku? I tu mogę miec problem, studiowałem jeszcze, było to paręset złotych a PITa pewnie gdzieś posiałem... Czy ktoś, kto wysyłał internetem, może potwierdzić i rozwinąć tę informację?

 • 8: HL z IP: 195.205.254.* (2009-04-16 12:39)

  Do 1: bo co? Ja korzystałem z narzędzi MF i były doskonałe i proste w obsłudze.

 • 9: bob z IP: 83.28.122.* (2009-04-16 10:16)

  Nie korzystajcie z narzedzi jakie daje MF, polecam darmowy program, ktory ma mozliwosc przesylania do e-deklaracje danych w postaci .xml na pit.dobry.pl - tworcy nalezy sie duzy bonus z MF.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama