Podatnicy, którzy w ostatniej chwili będą wypełniać roczne zeznanie PIT, muszą robić to ostrożnie. Przy błędnie rozliczonym PIT podatnik albo zostanie wezwany do urzędu skarbowego, albo będzie musiał złożyć korektę zeznania.

Czy druki zeznań są zmieniane

Przy rozliczeniu PIT za 2007 rok podatniczka pobrała z urzędu skarbowego kilka druków PIT-37, żeby mieć je w zapasie. Czy może w rozliczeniu za 2008 rok skorzystać z tych druków?
Nie Zarówno formularze PIT, jak i załączniki do nich zmieniają się co roku. W praktyce wiele osób stosuje druki z lat wcześniejszych. To niestety błąd. Zmiany w formularzach czasem są niewielkie, np. zmienia się numeracja pozycji, ale czasem zmiany są poważne, np. w zeznaniu za 2009 rok trzeba będzie wypełnić dodatkową rubrykę w załączniku PIT/O, gdy podatnik będzie korzystał z ulgi na dziecko. Aktualne formularze można pobrać w każdym urzędzie skarbowym bądź ze stron internetowych Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl lub www.szybkipit.pl.
Podstawa prawna
● Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy w zeznaniu podaje się swój NIP

Podatniczka po raz pierwszy będzie wypełniać PIT-37 za 2008 rok. Czy w pierwszej pozycji poświęconej NIP musi wpisać swój NIP?
Tak W pozycji 1 formularza PIT-37 podatnik wpisuje swój NIP. Zresztą rubryka ta oznaczona jest jako: Numer Identyfikacji Podatkowej podatnika. Jeśli podatnik nie ma nadanego NIP, razem z rocznym zeznaniem podatkowym powinien złożyć zgłoszenie identyfikacyjne o jego nadanie. Robi się to przez złożenie formularza NIP-3.
W praktyce zdarzają się przypadki, że podatnicy nie wykazują numeru NIP lub przez pomyłkę przepisują z informacji PIT-11 bądź PIT-11A NIP płatnika. W zeznaniach wspólnych małżonków także niejednokrotnie numery NIP zostają zamienione.
Podstawa prawna
● Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
● Ustawa z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 z późn. zm.).

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- Czy dane trzeba aktualizować
- Czy brak podpisu podatnika to błąd
- Czy trzeba podać numer konta bankowego
- Czy trzeba przestrzegać limitów ulg
- Czy 1 proc. podatku przekaże urząd
- Czy razem z zeznaniem wypełniać załączniki
- Czy ważne jest terminowe rozliczenie
- Czy podatek ze zbycia domu trzeba wykazać
- Czy rozliczenie przez płatnika wystarcza.







To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.