statystyki

Zwrot za wymianę okien to nie przychód

autor: Ewa Matyszewska11.04.2009, 03:00; Aktualizacja: 11.04.2009, 09:20

Otrzymane zwroty ze spółdzielni za wymianę okien nie podlegają opodatkowaniu PIT – wyjaśnił minister finansów. Podatnicy, którzy podatek już zapłacili mogą go odzyskać, korygując wcześniejsze zeznanie i wnioskując o zwrot podatku.

Reklama


Reklama


Podatnicy, którzy na własny koszt wymienili stolarkę okienną, a następnie spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła im poniesione na ten cel wydatki nie muszą już tych środków wykazywać w rocznym PIT i płacić od nich podatku. Takie stanowisko minister finansów przedstawił w najnowszej interpretacji ogólnej nr DD3/033/33/KDJ/09/209, podkreślając w niej, że zmienia swoją dotychczasową interpretację w tym zakresie, która nakazywała opodatkowywać opisany zwrot ze spółdzielni.

To rewolucja w rozliczeniach podatkowych zwrotów za wymianę stolarki okiennej. Zmiana powinna ucieszyć zarówno podatników, jak i spółdzielnie mieszkaniowe. Ci pierwsi od zwróconych pieniędzy nie zapłacą PIT, drudzy - czyli spółdzielnie, nie będą musiały wystawiać podatnikom informacji PIT-8C o wypłaconych kwotach.

Interpretacja sądów

Minister finansów w wydanej interpretacji stwierdza, że konsekwencje podatkowe wynikające z faktu otrzymania od spółdzielni mieszkaniowej zwrotu wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej przez osoby posiadające spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych wielokrotnie była przedmiotem rozstrzygnięć przed sądami administracyjnymi. Obecnie można zaobserwować ugruntowaną linię orzecznictwa w tym zakresie. Stanowisko zajmowane przez sądy w tych sprawach odbiega jednak od prezentowanego dotychczas przez Ministerstwo Finansów.

Zdaniem sądów, zwrot kosztów z tytułu wymiany okien otrzymany od spółdzielni mieszkaniowej nie powoduje po stronie podatników przysporzenia majątkowego i z tego względu nie mieści się w pojęciu przychodu z innych źródeł. Nie podlega zatem opodatkowaniu. Natomiast zgodnie z poglądem wyrażanym wielokrotnie przez MF, otrzymany od spółdzielni zwrot wydatków stanowi dla podatnika przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym otrzymano refundację.

Z kolei, podatnicy, którzy wcześniej dokonali odliczenia poniesionych wydatków na wymianę okien w ramach ulgi na remont i modernizację, a następnie otrzymali zwrot tych wydatków, mają prawo wyboru sposobu uwzględnienia zwrotu w zeznaniu podatkowym. Rozliczenia tej kwoty w zeznaniu podatnik może dokonać poprzez jej uwzględnienie w przychodach albo doliczenie do podatku w kwocie faktycznie odliczonej w latach ubiegłych.

Minister zmienia zdanie

Z uwagi na utrwalony w orzecznictwie sądowo-administracyjnym odmienny od wskazanego pogląd, minister finansów podjął decyzję o odstąpieniu przez resort finansów i organy podatkowe od dotychczas stosowanej interpretacji i uznał, że otrzymanie od spółdzielni mieszkaniowej zwrotu wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej nie stanowi dla osób mających spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Lokale użytkowe

Minister finansów w swojej interpretacji odniósł się także do otrzymywanego zwrotu kosztów wymiany okien w lokalach zakładowych oraz komunalnych.
W tym przypadku minister podkreślił, że obowiązek wymiany okien w lokalu oddanym do używania na podstawie umowy najmu obciąża zarówno właściciela mieszkania zakładowego, jak i mieszkania komunalnego, a nie najemcę takiego lokalu. Stąd, jeżeli najemca podczas trwania umowy najmu, z własnych środków sfinansuje wymianę okien, a następnie otrzyma od właściciela zwrot tych wydatków, to będzie to okoliczność neutralna podatkowo. Kwota refundacji nie będzie stanowiła dla najemcy przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Francesco Sinibaldi(2009-04-13 12:26) Odpowiedz 00

  Dichoso y alegre.

  Esta rama es
  hermosa como el
  sueño del sol
  cuando el canto
  regresa regalando
  a la vida una
  dulce memoria
  y una candida
  rima.

  Francesco Sinibaldi

 • andin(2009-04-13 14:23) Odpowiedz 00

  Teraz się obudzili?Ja składałem PIT w lutym i wykazałem PIT11,który Spółdzielnia mi przysłała za wymianę okna.Przecież płaci się non-stop na fundusz remontowy a ci idioci przysyłają PIT11 i wykazują mi dochód.Pomieszanie z poplątaniem.

 • AK(2009-04-13 18:15) Odpowiedz 00

  Przecież parę lat temu skasowali ludzi wraz z karnymi odsetkami. Znam osobiście paru takich. Czy teraz będą im zwracać naliczając karne odsetki tym razem sobie ? Co za bajzel !!!

 • mazi(2009-04-23 16:00) Odpowiedz 00

  Urzędy Skarbowe czekają na interpretację MF dot. okresu za który przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, gdyż dotychczasowa interpretacja odnosi się do roku 2008. A obowiazek podatkowy trwa przecież 5 lat :)

 • gargamel(2009-04-28 12:39) Odpowiedz 00

  Departament Podatków MF informuje, ze interpretacja nie zawera żadnych ograniczeń czasowych ! Co za interpretatorów interp[retacji mamy w naszym kochanym kraju, którzy puszczają w obieg jakieś niepoważne "wykładnie" denerwując i tak już skołowanych i ograbianych obywateli ?!!!.

 • mazi(2009-06-25 07:51) Odpowiedz 00

  Urząd Skarbowy stoi na stanowisku, że interpretacja dotyczy wyłącznie roku 2008 i czeka w dalszym ciągu na interpretację MF w tej kwestii. Czy to możliwe ?!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama