Organy podatkowe na skontrolowanie poprawności deklaracji PIT-36 i PIT-36L mają pięć lat. Okres ten liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Ostatnim dniem na rozliczenie PIT przedsiębiorców - zarówno opodatkowanych na zasadach ogólnych, jak i liniowym PIT - jest 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym. Zatem PIT za 2008 rok trzeba złożyć najpóźniej 30 kwietnia 2009 r. przed północą.
Zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub wysłać za pośrednictwem poczty. Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego. Korzystając z usług innych operatorów lub np. poczty zagranicznej, datą złożenia zeznania będzie data wpływu pisma do urzędu skarbowego.
Poza danymi identyfikacyjnymi podatnika przy wypełnianiu deklaracji rocznych warto szczególnie uważnie wypełniać części poświęcone dochodom/stratom z poszczególnych źródeł przychodów.
W PIT-36 na wpisanie tych danych przeznaczona jest część D zeznania. Wiersz trzeci poświęcony jest pozarolniczej działalności gospodarczej. W kol. b należy wykazać przychody z tego źródła, tj. przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. W kolumnie tej należy również wykazać kwoty zwiększające przychód z tytułu utraty przez podatnika prawa do ulg inwestycyjnych. W kol. c należy wykazać koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów, które nie mogą być za koszty podatkowe uznane. W kol. d należy obliczyć kwotę dochodu jako różnicę sumy przychodów (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c). W kol. e kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b). W kol. f należy wykazać kwotę należnych zaliczek za rok podatkowy.
Podobnie, jak przy PIT-36 również w PIT-36L część D zeznania poświęcona jest dochodom/stratom ze źródeł przychodów. W części tej podatnicy wykazują przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód (bądź stratę) oraz należne zaliczki na podatek dochodowy.



W kol. b należy wykazać przychody z tego źródła, tj. przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. W kolumnie tej należy również wykazać kwoty zwiększające przychód z tytułu utraty przez podatnika prawa do ulg inwestycyjnych.
Kolumna c przeznaczona jest na wpisanie kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. W kol. d należy obliczyć kwotę dochodu jako różnicę sumy przychodów (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c). W kol. e kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b). W kol. f należy wykazać kwotę należnych zaliczek za rok podatkowy.
JAK TO ZROBIĆ...
Czy przedsiębiorca może skorygować roczną deklarację
PROBLEM: Przedsiębiorca w rozliczeniu PIT-36 pomylił się przy wpisywaniu wysokości osiągniętych w 2008 roku przychodów. Czy ma prawo skorygować swoje rozliczenie podatkowe?
ROZWIĄZANIE: Oczywiście, że przedsiębiorca ma prawo skorygować swoje zeznanie roczne. W tym celu trzeba jeszcze raz - tylko już poprawnie - wypełnić deklarację PIT-36. Na poprawianym druku trzeba zaznaczyć, że jest to korekta deklaracji. Do poprawianego zeznania trzeba będzie dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. W tym celu trzeba napisać pismo, w którym podatnik wyjaśni, dlaczego po raz drugi składa PIT-36 za ten sam rok podatkowy. W naszym przypadku podatnik poda, że niewłaściwie wpisał kwotę przychodów za 2008 rok.
Aby uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej za zaniżanie zobowiązania podatkowego, warto do takiej korekty i jej uzasadnienia dołączyć tzw. czynny żal. To również pismo napisane przez podatnika, w którym przedsiębiorca wyjaśni, że dane w pierwotnym zeznaniu były podane przez niego w sposób nieumyślny. Podatnik nie zamierzał świadomie zaniżyć zobowiązania podatkowego. Czynny żal to nic innego, jak przyznanie się do winy i wyjaśnienie, ze błąd nie był popełniony celowo.
Podstawa prawna
Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).