Osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą ujawnia taki zamiar również fiskusowi. Musi zarejestrować się przede wszystkim na potrzeby podatku dochodowego. Obowiązują już przepisy, które znacznie ułatwiły i przyśpieszyły procedurę zarejestrowania działalności. Istotnym uproszczeniem rejestracji podatkowej jest brak konieczności składania przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą odrębnego wniosku o nadanie NIP. W dalszym ciągu trzeba jednak wybrać określoną formę opodatkowania, a niektórzy podatnicy powinni odrębnie rejestrować się na potrzeby VAT. Zakładając firmę, warto zwrócić uwagę na pewne przywileje podatkowe dla nowych firm, ale również na określone ograniczenia.
Zakładanie firmy to przede wszystkim konieczność jej rejestracji, w tym również rejestracji do celów podatkowych. Do niedawna rejestracja działalności gospodarczej była wieloetapowa i wiązała się z koniecznością wizyt w różnych urzędach administracji publicznej. Proces rejestracji działalności gospodarczej obejmował bowiem nie tylko uzyskanie wpisu w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminy, ale także dokonanie zgłoszenia płatnika składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, uzyskania numeru REGON w Głównym Urzędzie Statystycznym, a także numeru NIP w urzędzie skarbowym. Zatem na drodze do rejestracji firmy, którą musiał odbyć przyszły przedsiębiorca, obowiązkowo znajdował się urząd skarbowy. Wprawdzie gmina mogła przyjąć od przedsiębiorcy wniosek dotyczący NIP (a także REGON), a następnie wysłać je do odpowiednich organów. Procedura ta nie była jednak obowiązkowa, co powodowało, że tzw. jedno okienko w praktyce nie funkcjonowało. Przepisy w tym zakresie uległy zmianie 31 marca 2009 r. Wprowadziła je ustawa z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw.
W wyniku wprowadzonych zmian osoba fizyczna rejestrująca działalność gospodarczą nie będzie musiała składać w urzędzie skarbowym odrębnego zgłoszenia identyfikacyjnego lub aktualizującego NIP. Łatwiej też będzie zarejestrować podatkowo handlową spółkę osobową. Przekazaniem informacji o rejestracji firmy m.in. do organów podatkowych zajmą się urzędnicy. Dla podatników oznacza to oszczędność czasu i brak konieczności składania w różnych urzędach wielu dokumentów.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w Tygodniku Podatkowym.