Projekt zmian w CIT dostosowuje zasady opodatkowania tym podatkiem do przepisów unijnych.
Celem nowelizacji ustawy jest dostosowanie polskich przepisów do prawa wspólnotowego, Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) oraz Rekomendacji Rady OECD. Jedną ze zmian jest usunięcie naruszenia przepisów unijnych z tytułu dyskryminacyjnego traktowania w Polsce zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Dochody osiągane przez te fundusze są opodatkowane, podczas gdy fundusze polskie korzystają ze zwolnienia.
Kolejną proponowaną zmianą jest umożliwienie opodatkowania zagranicznych instytucji finansowych na podobnych zasadach jak instytucji krajowych, tj. wprowadzenie opodatkowania dochodu (zysku netto) z uzyskanych odsetek, przy zastosowaniu 19-proc. stawki podatku dochodowego.
Zmiany mają na celu również określenie ogólnych zasad niwelujących negatywne skutki dokonania przez organ podatkowy jednego państwa korekty zysków przedsiębiorstwa powiązanego z przedsiębiorstwem położonym w innym państwie członkowskim.
Projekt zakłada usunięcie rozbieżności pomiędzy klasyfikacją zabezpieczeń spłaty kredytów i pożyczek dla celów podatkowych i rachunkowych oraz doprecyzowuje definicję dochodu z udziału w zyskach osób prawnych w przypadku przekształcenia spółek kapitałowych w spółki osobowe.