statystyki

Przy sprzedaży istotna jest wartość rynkowa nieruchomości

09.06.2008, 11:19; Aktualizacja: 09.06.2008, 12:20

Podstawę opodatkowania w przypadku umowy sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, a więc wartość rynkowa nieruchomości.

Reklama


Reklama


Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidują, że dla ustalenia wysokości tego podatku istotna jest w przypadku umowy sprzedaży wartość rynkowa nieruchomości. Oznacza to, że jeśli podatnik sprzedaje przykładowo mieszkanie i zawiera akt notarialny umowy sprzedaży, to dla urzędu skarbowego istotna będzie wartość rynkowa tego mieszkania, a nie wartość wykazana na umowie. W praktyce może to prowadzić do zakwestionowania przez urząd skarbowy wysokości zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych. Urząd może stwierdzić, że wartość rynkowa mieszkania jest za niska, co automatycznie oznacza, że podatnik zaniżył podatek. Urząd skarbowy może powołać w takiej sytuacji biegłego, który dokona wyceny wartości rynkowej mieszkania i na tej podstawie ustali podatnikowi podatek do zapłaty.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy o PCC, w przypadku umowy sprzedaży podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. A zatem w przypadku sprzedaży mieszkania jest to jego wartość rynkowa. Z kolei w art. 6 ust. 2 ustawy określono, w jaki sposób ustala się wartość rynkową. Zgodnie z tym przepisem wartość rynkową – np. mieszkania – określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku (czyli mieszkaniami), z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. W praktyce oznacza to, że bierze się pod uwagę średnie ceny mieszkań sprzedawanych w tym samym czasie, w tym samym regionie oraz które są w podobnym stanie. Jeśli więc podatnik sprzedaje w maju nowe mieszkanie w Grójcu, to bierze się pod uwagę średnie ceny nowych mieszkań sprzedawanych w maju w Grójcu.

Przykład: Istotne przeciętne ceny mieszkań

Podatnik sprzedał w marcu mieszkanie w Otwocku za 300 tys. zł i zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych od zawartej umowy sprzedaży. Urząd skarbowy zakwestionował jednak wysokość podatku, ponieważ uznał, że wartość rynkowa jest wyższa. Czy urząd miał do tego prawo?

Tak. Urząd skarbowy ma prawo do zakwestionowania wysokości podatku, jeśli uzna, że wartość rynkowa sprzedawanego mieszkania została zaniżona. Do wyceny bierze w takim przypadku przeciętne ceny sprzedawanych mieszkań o podobnej powierzchni użytkowej, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia. Podatnik może jednak nie zgodzić się z taką wyceną, odwołać się od decyzji ustalającej podatek w wyższej wysokości i dowodzić, że właściwie wycenił mieszkanie i zapłacił podatek w prawidłowej wysokości.

Podstawa prawna

• Art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) oraz art. 6 ust. 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Bożena(2012-12-14 00:22) Odpowiedz 00

  Polskie szaleństwo?
  Od 6 miesięcy szukam kupca który zainteresował by się pospadkowym mieszkaniem do remontu w Warszawie na Pradze Poludnie
  w cenie 5200 zł za m²...ciągle jeszcze bezowocnie!!!
  Lokal stoi od ponad 2 lat pusty. Ludzie szukają mieszkań o realnych cenach
  których kupno lub wynajem nie zagrażał by w zazie utraty pracy na kompletną ruinę, a właściciele nie mogą pozbyć się niepotrzebnych im mieszkań które obciążają ich budżet.
  "Miło dowiedzieć się, że sprzedając za realną cenę mieszkanie zostanę orzeczona podatkowym oszustem czyli po prostu kriminalistą.
  Od 20 lat mieszkam za granicą dlatego nie rouumię tej logiki...
  kochani rodacy w kraju bardzo wam współczuję !!!

 • artur(2009-02-21 22:43) Odpowiedz 00

  chcę po rozwodzie odkupić mieszkanie od b.żony za cenę wyższą niż stanowi
  wycena.Czy nie ustanawiam ceny rynkowej?

 • bodi(2008-06-22 14:01) Odpowiedz 00

  Prawo należy przestrzegać oraz prawnie je omijać. Ale w moim przypadku doświadczonym na własnej skórze. Kupiłem dzilałkę za rzeczywistą kwotę 7000 PLN w 2003r i od tej kwoty zapłaciłem podatek. Urząd sk. zakwestionowal mi tę wartość działki i nakazał dopłatę ok. 500 pln. Mam pytanie w tym miejscu czy to urząd skarbowy dyktuje ceny rynkowe???????????? Ja za tą działkę zapłaciłem tyle ille podałem do opodatkowania i nie bylo tu oszustwa z mojej strony. W takim razie kto jest oszustem???????? bo w tej sytuacji nasuwają się konkretne wnioski. Nie słusznie odemnie wycięgnięto pieniądze po mimo że odwoływalem się od decyzji w urzędzie skarbowym w lublinie. Urząd sk. podpwiadał w ten sposób może pan na swój koszt powołać eksperta do wyceny ale i tak to nic nie zmieni bo ekspert wyceni na wartść określoną przez nas. Nie chciałem się gmatwać w dalsze przepychanki z u.sk. więc rządaną kwotę zapłaciłem -dla własnego spokoju. Ale czuje się oszukany. Brak logiki i zdrowego rozsądku w tym miejscu.

 • wlasciciel dzialki,(2009-07-21 19:55) Odpowiedz 00

  synu to ja ci polecam moja sprawe w3ywlaszczenie biegla Maria Cieslak wycenila moja dzialke na 13 zl 64 gr a biegly pan Piotr Florek to samo wycenil na 120 zl za 1 m2 burmisztrerek zagrzmial bedziesz wywlaszczony za cene gruntu rolnego oto roznica w cenie zobacz obwodnica miasta kleczewa. okey.

 • Alina(2009-08-03 12:01) Odpowiedz 00

  Dla jasności - pisałam o I Urzędzie Skarbowym w Lublinie - ku przestrodze.

 • alina(2009-08-03 12:00) Odpowiedz 00

  swoista schizofrenia US... prosiłam o podanie kwoty przyjętej jako rynkowa - bezskutecznie, pracownik mi odpowiedział: "Jak pani kupi i przyjdzie do nas z aktem notarialnym, to się wypowiemy, czy kwota była właściwa..." usłyszałam jeszcze, że narzędziem do ustalania ceny dla US jest... portal gratka.pl Wystarczy zajrzeć na stronę portalu - ceny są mocno zawyżone, ale na moją wątpliwość w tej kwestii urzędniczka nie odpowiedziała. Zatem kaprys urzędnika i brak rzeczywistego odniesiania do cen rynkowych ustala, czy podatnik zapłaci karnie, czy nie - PO PROSTU ZBÓJECTWO!!!

 • Niko(2009-08-26 23:23) Odpowiedz 00

  Kupiłem bardzo okazyjnie działkę budowlaną pod jednym z wielkopolskich miast za 27500 zł (919 [m^2]). W identycznej cenie nabył nieruchomość sąsiadującą obok mojej mój kuzyn w identycznej cenie, właściwie to podobnie postąpiło jeszcze sześciu innych nabywców. Wszyscy zapłaciliśmy podobne sumy. W dniu dzisiejszym jednak dostałem pismo z US, w którym zostało stwierdzone przypuszczenie zaniżenia wartości gruntu i wszczęte "postępowanie". Będę oczywiście sprawę starał się wyjaśnić i uniknąć zapłacenia naliczonego dodatkowego podatku, o którym dopiero się dowiem. Proszę jednak na łamach tego forum o możliwą pomoc i porady, ja zaś zew swej strony będę sukcesywnie informował o przebiegu rozwoju zdarzeń.

 • strasznyfilm(2009-11-05 15:11) Odpowiedz 00

  taa ;p

 • bulcyk i pisz dalej.(2010-04-04 16:32) Odpowiedz 00

  wez zbierz ceny działek wystawionych na sprzedarz tylko mordaw kubeł ani słowa o urzedzie skarbowym i nagrywaj te rozmowy i odtworz urzednikowi i pierdo...l go w łeb i sprawe do sadu przeciwko urzednikowi i ruchaj go do oporu az urodzi barchora czyli umozenie sprawy.

 • goska.(2010-07-05 08:43) Odpowiedz 00

  niko jaja ma kazdy pochwe ma kazda a ale aby dobrac sie do pochwy i jajek musi byc zgoda ja juz to przeszedlam i co powiem dwa ***** ***** *** *** to jest pan urzednik pani urzedniczka sfera naradow pcliowych jak to dobrze ze jakos mialam orgazm z chlopem.

 • adam k(2010-07-10 23:14) Odpowiedz 00

  a ja mam inną sytuacje dowiedziałem się,, że jest możliwość na początku kupna np domu za 150tyś zł. totalnie zniszczonego... wysłania listem poleconym z potwierdzeniem iż zakupionym domie dokonam remontu na sume min. 50 tyś złotych... prosze o wycene .. daje się np miesiąc... jeżeli w ciągu miesiąca nie przyjdzie taki Pan z uC to później mogą mnie pocałować...
  a pisze o tym gdzyż znajomi nawet siostra cioteczna z jednego z UC musiała po 2 latach zapłacić odsetki karne plus róznice jaką oni stwierdzli czyli w sumie na 3 tyś zł.
  przypomne od róznicy 2% podatku w tym wypadku 50 tyś *2% + 2tyś odsetek...
  Jeżeli ktoś miał podobne doświadczenie i wie o takim piśmie to mile widziany jest szblon link...

 • marian.(2010-07-20 12:56) Odpowiedz 00

  adam ja mialem gorsze doswiadczenie i nadal je kontynuje dzialke sprzedalem za 490.000 zl i splacam pozyczke 295.000 zl ale trzeba trafu ze burmistrz mi sie wtracil i zaoferowal 500.000 o 10.000 wiecej a ja na tgo poszedlem a w niecale 4 m-ce gdy juz uzyskal cene zawyl ze mnie wywlaszczy za cene gruntu rolnego i zanizyl wartosc 9-krotnie a urzad skarbowy zakwestioniowal bo taka dzialka jest warta 600.000 zl i od tego mnie obedrze ze skory czyli funkcjionuja dwie ceny wywlaszczenie 9 razy zaniz\yc a w obrocie cywilno-prawnym zawyzyc urzednik skarbowe ostrzegli ze mnie zaszlachtuja zywcem i buitwa trwa nadal.

 • Dana(2010-08-04 19:28) Odpowiedz 00

  Marian, tak w ogóle to Ci współczuje, że musisz brać udział w bitwie, ale nie rozumiem o co chodzi. Kto kogo zaszlachtuje, kto co zaniżył a kto zawyżył. Działkę sprzedałeś, czy zostałeś wywłaszczony?. Na przyszłość staraj się jaśniej informować o problemie. Jeśli napiszesz tak, że ludzie zrozumieją, to wtedy to Twoje pisanie ma sens. W przeciwnym razie pozostanie w internecie zapis czyjegoś bełkotu!

 • adam(2010-11-20 15:49) Odpowiedz 00

  ten pan dana puisze dobrze po prostu dzialke s[rzedal za 490.000 zl a pozyczki mial 290.000 zl do zwrotu ale przed aktem notarialnym celem zatrzymania aktu urzednik zaioferowal mu 500.000 zl o 10.000 zl wiecej i badal dobrze w chili gdzy przyszlo do zaplaty ten urzednik zamiast wyplacic mu 500.000 zl rabnal go w taki sposob ze zamiast zaplacic wprowadzil go w procedure wywlaszczeniowa i wynajal bieglego aby cene terenu rolnego naniosl mu na dzialke budowlana dana portale ten burmistrz to jest marek kazimierz wesolowski i jest burmistrzem kleczewa. o to chodzi ten pan ma racjie bo marek ma 270.000 zl dochodu z 87 ha 189.000 zl z tytylu burmistrzowana a temu biedakowi chce wyplacic cene terenu rolnego. chamstwo podlosc nikczemnosc niech zyje bulwar zachodzacego slonca tam marek kazimierz wesolowski nie wywlaszczy nikogo.

 • roger(2011-03-15 13:30) Odpowiedz 00

  w jaki sposob mozna obliczyc samemu srednia wartosc nieruchomosci, lub gdzie mozna znalesc taka informacje w internecie

 • franek dolas(2012-06-23 17:07) Odpowiedz 00

  Banda-prawo złodziei .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama