ZMIANA PRAWA Przedsiębiorcy, którzy będą prowadzić szczegółową dokumentację potwierdzającą przekazanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli uwzględnić spadek jej wartości.

Obecnie przedsiębiorca przekazując żywność w darowiźnie oblicza VAT od jej wartości z dnia nabycia lub wytworzenia. Po zmianach przy ustalaniu podstawy opodatkowania możliwe będzie uwzględnienie ceny nabycia określonej w momencie przekazania darowizny. Tak zdecydowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych, która przyjęła sprawozdanie z prac podkomisji nad nowelizacją ustawy o VAT.
- Darczyńca będzie ustalał samodzielnie cenę nabycia towarów na dzień ich dostawy, biorąc pod uwagę realia panujące na rynku - wyjaśnił wiceminister finansów Jacek Dominik.
Dodał, że przyjęta konstrukcja to jedyna możliwość ustępstw w ramach prawa Unii Europejskiej. Propozycja zastosowania stawki zerowej lub zwolnienia z VAT przy przekazywaniu żywności byłaby niezgodna z prawem UE.
Zastosowanie niższej podstawy opodatkowania VAT będzie możliwe tylko w przypadku przekazywania produktów spożywczych i napojów na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej i pod warunkiem prowadzenia szczegółowej dokumentacji przez darującego żywność. Wymóg ten ma przeciwdziałać przekazywaniu po niższej cenie pełnowartościowych produktów.
W komisji nie udało się natomiast uzyskać większości do przegłosowania poprawki przywracającej dłuższy 70-dniowy termin zwrotu podatku. Wbrew stanowisku Ministerstwa Finansów poparcie posłów zyskała przyjęta przez podkomisję propozycja skrócenia tego terminu do 50 dni. Komisja Finansów przyjęła ponadto poprawkę PiS do przepisów dotyczących ryczałtu VAT. Z uproszczonej formy rozliczeń będą mogli korzystać jedynie przedsiębiorcy świadczący usługi wyłącznie na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami VAT, czyli tak jak chciało MF. Podkomisja proponowała, aby były to usługi świadczone głównie na rzecz takich osób.
MAGDALENA MAJKOWSKA