statystyki

Czy VAT naliczony od wydatków na reprezentację stanowi koszt uzyskania przychodów

autor: Kt03.06.2008, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Czy podatek naliczony od wydatków na reprezentację stanowi koszt uzyskania przychodów?



Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Tak stanowi ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Z kolei ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przewiduje, że prawo do odliczenia VAT naliczonego nie przysługuje w odniesieniu do towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W efekcie na gruncie literalnej wykładni ustawy o podatku od towarów i usług brak jest prawa do odliczenia VAT naliczonego od wydatków na reprezentację. Powstaje pytanie o możliwość zaliczenia VAT naliczonego w takiej sytuacji do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów VAT. Z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia, jeżeli VAT nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Co do zasady, VAT nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Jednak wspomniany art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi wyjątek od tej zasady. Jeżeli więc na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług podatnik nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatku na reprezentację, to wówczas uzyskuje on prawo do zaliczenia tego podatku naliczonego do kosztów uzyskania przychodów.

Wykładnię taką uzasadnia literalne brzmienie przepisu. Z regulacji tej wprost wynika, że podatek naliczony niepodlegający odliczeniu na gruncie przepisów o VAT jest kosztem uzyskania przychodów. Warunkiem zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie związku z przychodami.

DR JANUSZ MARCINIUK

doradca podatkowy Marciniuk i Wspólnicy






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 7

  • 1: TAB z IP: 83.20.182.* (2008-06-03 08:47)

    No nie wiem Panie doktorze. Tutaj kucha.

  • 2: ika z IP: 78.133.200.* (2008-06-03 09:22)

    ja się zgodzę. W rozumieniu art. 16 czym innym jest wydatek na reprezentację a czym innym na VAT od reprezentacji. Zatem wracamy do 15 ust. 1. Szkoda ze niektore sady w malych miastach nie potrafia tego zrozumiec

  • 3: lucyna z IP: 212.244.221.* (2008-06-03 10:34)

    koszt nie koszt, pomylenie z poplataniem, skoro VAT naliczony można zaliczyc do kosztów bo ma związek z przychodem to i sam koszt powinien byc kosztem podatkowym??

  • 4: Iwona z IP: 87.206.149.* (2008-06-03 11:18)

    Taka interpretacja traktuje VAT zawarty w wydatku jako osobną kategorie kosztów a przecież tak nie jest. VAT jest ściśle związany z danym wydatkiem - po prostu stanowi częśc kwoty i jeżeli jest to wydatek na reprezentację, to i VAT jest częścią kosztu (niepodatkowego) reprezentacji. Przecież nie poniosłam dwóch wydatków - jeden na zakup netto upominku dla kontrahenta a drugi na "zakup VAT-u". Dlatego wydatki na reprezentację powinno się księgowac w kwocie brutto w koszty bilansowe ale niepodatkowe. To, że jest powiedziane, że ten nieodliczony VAT jest kosztem, to znaczy że jest kosztem podatkowym, wtedy kiedy wydatek jest kosztem podatkowym, np. VAT nieodliczony od zakupu samochodu osobowego. Nie odrywajmy VAT-u od jego matki - kwoty netto!

  • 5: Marcin z IP: 83.14.253.* (2008-06-03 15:39)

    przychylam się do interpretacji Iwony. Jest do dosyć zapętlone ale dlaczego miał by ten VAT być podatkowo kosztem uzyskania przychodów, skoro odlicza się go od wydatków nie uznanych podatkowo za koszt uzyskania przychodów?

  • 6: Grzegorz z IP: 80.50.35.* (2008-06-03 15:48)

    dyskusja jest bezprzedmiotowa, bo VAT od wydatków kwalifkowanych jako reprezentacja w rozumieniu podatku dochodowego, podlega odliczeniu (vide regulacje wspólnotowe i niedawne orzeczenie WSA w Warszawie dot. odliczania VAT-u przy zaniechanych inwestycjach...

  • 7: Marek z IP: 87.207.98.* (2008-06-03 22:08)

    Panie Grzegorzu obecnie orzeczenia WSA nie są już punktem odniesienia. Wyroki - uzasadnienia wyroków- są na coraz niższym poziomie, nie mówiąc już dużych rozbieżnościach interpretacyjnych.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie