statystyki

Emeryci też mogą podarować na cele charytatywne 1 proc. podatku

26.04.2008, 16:32; Aktualizacja: 26.04.2008, 16:39

Emeryci mogą odpisać 1 proc. podatku od swoich dochodów na cele charytatywne, ale muszą w tym celu wypełnić PIT - dowiedziała się PAP w sobotę od rzecznika Ministerstwa Finansów Jakuba Lutyka.

Reklama


Reklama


Lutyk wyjaśnił, że na ogół za emerytów zeznanie podatkowe wypełnia płatnik tj. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i takim przypadku nie może być odliczony 1 proc. podatku od uzyskiwanej emerytury.

Natomiast emeryt może sam wypełnić PIT i odliczyć tą kwotę od swojego dochodu na cele społeczne. Wtedy przy rocznym rozliczeniu z fiskusem nie jest brany pod uwagę formularz ZUS-owski, a PIT podpisany przez emeryta. Dodał, że jest to taki sam mechanizm jak odliczenie każdej innej ulgi podatkowej.

Rzecznik zaznaczył, że emeryt, który dorabia tj. uzyskuje dodatkowe dochody z innego źródła i tak musi składać samodzielnie zeznanie podatkowe.

W 2007 r. dzięki 1 proc. odpisom podatników, organizacje społeczne otrzymały ok. 100 mln zł.

Lutyk powiedział, że obecnie resort finansów nie pracuje nad zmianą zasady odpisów podatkowych dla emerytów.

W 2007 r. dzięki 1 proc. odpisom podatników organizacje społeczne otrzymały ok. 100 mln zł. Zdaniem Lutyka, w tym roku do tych organizacji trafi jeszcze więcej pieniędzy.

Termin rozliczenia się z fiskusem upływa w środę, 30 kwietnia. Do końca kwietnia wszystkie urzędy skarbowe będą otwarte dłużej - do godziny 18.Ponadto na terenie całego kraju powstały tzw. okresowe punkty obsługi podatników, dzięki czemu PIT-y można składać także np. w siedzibach urzędów gmin i powiatów.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Stan C.(2008-04-27 15:04) Odpowiedz 00

  Emeryci nie powinni płacić podatków, żadnych podatków.
  Oni już zapłacili od swoich zarobków.

 • Valdez(2008-04-27 12:55) Odpowiedz 00

  EMERYCI nie POWINNI bo ich na to nie stac!

  EMERYCI powinni byc zwolnieni od podatku!

 • Miki(2008-04-29 07:42) Odpowiedz 00

  Przecież w informacji dołączanej do PIT-a jest wyraźnie napisane, że "wskazanie w zeznaniu OPP jest równoznaczne z wypełnieniem wniosku" A więc emeryt może złożyć wniosek do naczelnika US albo wypełnić rubryki PIT. To bardzo jasno wynika z tych małych książeczek dołączanych do PITów!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama