Można odliczyć wydatki poniesione na użytkowanie sieci internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika. Maksymalne odliczenie podatnika w skali roku nie może przekroczyć 760 zł.
Publikacja: 24 kwietnia 2008, 03:00
Ustawa o PIT przewiduje możliwość odliczenia od dochodu wydatków z tytułu użytkowania sieci internet. Podatnik, który chce skorzystać z ulgi internetowej, powinien wypełnić odpowiednią pozycję w części B załącznika PIT/O.
Warto podkreślić, że odliczeniu podlegają wydatki poniesione przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Ta ulga jest jednak limitowana. Maksymalne odliczenie podatnika w skali całego roku nie może przekroczyć 760 zł. Ważne jest również to, że odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Możliwość skorzystania z ulgi internetowej poświęcone są m.in. interpretacje podatkowe. W jednej z nich stwierdzono, że aby możliwe było skorzystanie z ulgi, sam fakt korzystania z sieci internet za pomocą telefonu komórkowego nie jest wystarczający do skorzystania z ulgi (wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Chełmie, nr PD/406-23/07 z 29 czerwca 2007 r.).
Z ulgi można skorzystać, jeżeli wydatki związane z dostępem do internetu poniesione były w związku z użytkowaniem sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika.
Użytkowanie sieci internet za pośrednictwem telefonu komórkowego nie stanowi przeszkody w korzystaniu z ulgi. Ustawa zezwala na odliczenie ulgi z tytułu wydatków poniesionych na użytkowanie sieci internet w przypadku dostępu poprzez telefon komórkowy, jeżeli korzystanie z internetu odbywało się w miejscu zamieszkania podatnika.
Obowiązek udowodnienia faktu korzystania z internetu w miejscu zamieszkania w przypadku ewentualnej kontroli spoczywać będzie na podatniku.
1: Użytkownik iPlusa z IP: 77.115.117.* (2008-04-24 07:27)
A jak będę użytkował internet nie w miejscu zamieszkania a np na działce? Mam iPlusa i faktury przychodzą na moje nazwisko z adresem zamieszkania.To czy mogę odliczyć.
2: ren z IP: 213.77.14.* (2008-04-24 09:27)
nie mozesz, poniewaz jest rejestrowane do jakiego przekaznika sie laczysz i jesli bawisz sie na dzialce internetem to ten czas nie mozesz zaliczyc do kosztow kwalifikowanych do odliczenia. musisz w miejscu zamieszkania.
3: jola z IP: 83.1.89.* (2008-04-24 14:50)
czy miejsce zamieszkania jest tożsame z miejcsem zameldowania?
4: ZAK z IP: 83.144.112.* (2008-04-24 19:35)
Do Jola. Nie . W Urzędzie skarbowym właściwym dla Twojego miejsca faktycznego zamieszkania ( nie zameldowania ) składasz stosowną adnotację w forme PIT - u i cała korespondencja i rozliczenia będą dokonywane zgodnie z właściwością zamieszkania. Tak zrobiła moja żona wprawdzie z pewnymi trudnościami i poprawkami , gdyż inaczej skarbówka by nie była skarbówką.
5: md z IP: 83.27.200.* (2008-04-25 09:31)
do maja 07 faktura z tpsa byla na żonę od czerwca na żonę i mnie /w tym ok.150,-/mies. za internet/, jak to rozliczyć w Pitach?

Wyjazd z noclegiem, wyżywieniem i nauką języka spowoduje, że usługa edukacyjna stanie się turystyczną. A VAT wzrośnie z zera do 23 proc.