Kontynuacja reformy finansów publicznych oznacza likwidację zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz wprowadzenie promes na finansowanie inwestycji i dróg.
NOWOŚĆ
Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska zapowiedziała, że nowa ustawa o finansach publicznych będzie oparta na rozwiązaniach zawartych w ustawie o finansach przygotowanej, gdy ministrem finansów była Zyta Gilowska. Oznacza to więc, że niektóre rozwiązania zostaną wprowadzone w kolejnym projekcie przygotowanym przez resort finansów, który ma zostać przedstawiony do końca czerwca. Podtrzymany może zostać m. in. pomysł likwidacji zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych, a więc uporządkowanie organizacji sektora finansów publicznych. Choć nie jest pewne czy wszystkie. Wiceminister Suchocka-Roguska zwróciła bowiem uwagę, że samorządy zabiegają o zachowanie zakładów budżetowych, które zajmują się gospodarką nieruchomościami. Pewne jest nato- miast, że będą kontynuowane prace nad wdrożeniem budżetu zadaniowego.
Zdaniem Katarzyny Kuniewicz z Katedry Finansów Publicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z projektu ustawy przygotowanej przez minister Zytę Gilowską mogą zostać zachowane rozwiązania w sektorze samorządowym. Chodzi przykładowo o wprowadzenie nowego wskaźnika zadłużenia samorządów, który byłby indywidualnie ustalany dla każdej jednostki, w zależności od jej możliwości pożyczkowych i spłaty zobowiązań.
Wiceminister Elżbieta Suchocka-Roguska zapowiedziała także, że chciałaby wprowadzić promesy budżetowe na wydatki wieloletnie na finansowanie inwestycji i dróg. Udzielenie promesy, czyli przyrzeczenia finansowania, pozwalałoby na realizację inwestycji, które trwałyby dłużej niż rok. Zdaniem Katarzyny Kuniewicz takie rozwiązanie nie jest złe, chociaż możliwe jest również finansowanie inwestycji wieloletnich w inny sposób.
NIEKTÓRE ZAŁOŻENIA POPRZEDNIEGO PROJEKTU
Likwidacja:
• zakładów budżetowych
• gospodarstw pomocniczych
• rachunków dochodów własnych