statystyki

Czy od wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości jest PIT?

autor: Mariusz Szulc14.08.2018, 07:27; Aktualizacja: 14.08.2018, 09:13
Ustawodawca odróżnił wynagrodzenie za bezumowne korzystanie np. z budynku od odszkodowań za szkodę wyrządzoną jego właścicielowi

Ustawodawca odróżnił wynagrodzenie za bezumowne korzystanie np. z budynku od odszkodowań za szkodę wyrządzoną jego właścicielowiźródło: ShutterStock

Pieniądze wypłacone za nielegalne użytkowanie budynku są opodatkowanym przychodem – stwierdził wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Wyjaśnił też, że nie można ich traktować jak klasycznego odszkodowania bądź zadośćuczynienia, a więc nie są objęte zwolnieniem z PIT. Wiceminister zwrócił uwagę, że taką wykładnię potwierdził m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 czerwca 2018 r., sygn. akt II FSK 1544/16.

Poseł, który zadał pytanie, nawiązał właśnie do sporu rozstrzyganego przez NSA. Chodziło o współwłaścicielkę gruntu i budynku usługowo-biurowego. Przez lata próbowała ona zostać jedyną właścicielką budynku na drodze sądowej. Ostatecznie wygrała, a sąd nakazał opuszczenie nieruchomości firmie, która miała w niej siedzibę. Ta jednak nie zastosowała się do wyroku, dlatego kobieta zażądała wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z budynku. Wywalczyła je w sądzie. Zapytała fiskusa, czy od pieniędzy, które uzyska, nie będzie musiała płacić podatku dochodowego. We wniosku o interpretację twierdziła, że przysługuje jej zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Preferencja dotyczy odszkodowań i zadośćuczynień uzyskanych na podstawie wyroków sądu (poza tymi dotyczącymi działalności gospodarczej i utraconych korzyści).


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane