statystyki

Ulga przysługuje bez względu na dochód

autor: Magdalena Majkowska16.03.2009, 03:00; Aktualizacja: 16.03.2009, 10:06

Dochód osoby niepełnosprawnej, która chce skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, nie wpływa na prawo do odliczenia.

Reklama


Reklama


~ Czy aby odliczyć wydatki na leki, mój dochód nie może być wyższy od 9120 zł - pyta MM na internetowym forum gazetaprawna.pl

Ulga rehabilitacyjna pozwalająca m.in. na odliczenie wydatków na leki przysługuje dwóm kategoriom podatników. Mogą ją odliczać osoby niepełnosprawne, a także osoby mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Limit dochodu w wysokości 9120 zł odnosi się wyłącznie do osób niepełnosprawnych będących na utrzymaniu podatnika, który odlicza ulgę. Nie ma on natomiast zastosowania w przypadku, gdy z ulgi korzysta podatnik będący osobą niepełnosprawną. Innymi słowy, ulga przysługuje takiemu podatnikowi bez względu na wysokość uzyskanych dochodów.

Zgodnie z art. 26 ust. 7e ustawy o PIT, za osobę pozostającą na utrzymaniu podatnika uważa się następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9120 zł. Oznacza to, że w przypadku gdy roczny dochód osoby niepełnosprawnej jest wyższy, to w świetle ustawy o PIT nie można mówić, że pozostaje ona na utrzymaniu podatnika. W konsekwencji podatnik ulgi nie odliczy.

Z pytania wynika, że z odliczenia wydatków na leki w ramach ulgi rehabilitacyjnej zamierza skorzystać podatnik będący osobą niepełnosprawną. Zatem w tym przypadku limit dochodów odnoszący się do osoby pozostającej na utrzymaniu nie będzie miał zastosowania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

  • gabi(2009-03-17 08:47) Odpowiedz 00

    w ubiegłym roku skorzystałam z ulgi rehabilitacyjnej na niepełnosprawne dziecko i niestety państwo chciało mi odebrać świadczenie pielęgnacyne,ponieważ w tym momencie obliczyli że dochód w rodzinie przekroczył limit ,który obowiązuje chyba od 100 lat.Na szczęście mogłam zwrócić ulgi do urzędu skarbowego,aby utrzymać świadczenie pielęgnacyjne.Reasumując jak to w polskim prawie jest ulga,ale tak na prawdę jej nie ma.

  • nen(2009-03-17 19:53) Odpowiedz 00

    O czym gabi mówisz ,przecież ulgi nie dolicza się do dochodu

  • do gabi(2009-03-23 07:51) Odpowiedz 00

    powiesić urzędniczkę która chciała odebrać świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko, bo to jest zaraza korupcji i choroba psa ogrodnika.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama