Wszystko co musisz wiedzieć o podzielonej płatności: Odpowiedzi na Wasze pytania o split payment

autor: Łukasz Zalewski12.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.07.2018, 07:57
podatek, księgowość, finanse

Czy za pomocą split payment można opłacać prywatne rachunki?źródło: ShutterStock

Czy za pomocą mechanizmu podzielonej płatności można opłacać prywatne rachunki? Czy może go stosować dom pomocy społecznej? To kolejne pytania napływające do naszej redakcji. Odpowiadamy na nie i zachęcamy do zadawania kolejnych na adres e-mailowy: splitpayment@infor.pl

Dom pomocy społecznej jest samorządową jednostką budżetową. Jej działalność jest zwolniona z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT. Wszelkie zakupy dokonywane przez tę placówkę nie podlegają odliczeniu VAT. Czy może ona stosować split payment?

TAK. Dom pomocy społecznej może płacić sprzedawcom w podzielonej płatności, ponieważ jako nabywca sam decyduje, w jaki sposób chce zapłacić sprzedawcy (usługodawcy) – czy na jego na rachunek rozliczeniowy przelać całą należność, czy tylko kwotę netto, a równowartość podatku na konto VAT.

Prawdopodobnie sam DPS nie będzie miał żadnej kwoty na swoim rachunku VAT, ponieważ jego sprzedaż opodatkowana jest objęta zwolnieniem. – Zatem na wystawionych przez niego fakturach nie pojawi się podatek należny, który nabywca usługi pomocy społecznej mógłby opłacić z użyciem mechanizmu podzielonej płatności i przez to zasilić rachunek VAT domu pomocy społecznej – zwraca uwagę Tomasz Wagner, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY.

Ekspert podkreśla jednak, że niezależnie od braku środków na rachunku VAT, podzieloną płatność można uruchomić z pieniędzy zgromadzonych na rachunku bieżącym.

Prawdopodobnie natomiast DPS – skoro nie odlicza podatku naliczonego – nie będzie miał możliwości zastosowania ustawowych zachęt do użycia split payment.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane