statystyki

Ulga nie dla każdego niepełnosprawnego

02.03.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć w zeznaniu rocznym ulgę rehabilitacyjną. Samo orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności nie wystarczy, żeby z ulgi skorzystać. Podatnicy odliczają w PIT wydatki, mimo że nie spełniają dodatkowych wymogów.

reklamareklama


Podatnicy, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, korzystają z ulgi rehabilitacyjnej na podstawie przyznanego orzeczenia o niepełnosprawności. Nie zważając na spełnienie szczegółowych warunków ustawowych, odliczają od dochodu wydatki rehabilitacyjne, zwłaszcza limitowane w pełnej wysokości. Sprawa dotyczy przede wszystkim odliczeń związanych z używaniem samochodu osobowego w wysokości 2280 zł.

- Jestem osobą niepełnosprawną, mam samochód osobowy, więc w rocznym PIT odliczam od dochodu 2280 zł - stwierdza pani Maria w rozmowie z GP.

Inna czytelniczka opowiada o podobnej praktyce, przy czym ona nie jest ani właścicielką auta, ani nawet jego współwłaścicielką. Na zabiegi rehabilitacyjne dowozi ją sąsiad.

Takie rozliczenia są niedopuszczalne. Samo posiadanie samochodu lub dojazd na zabiegi rehabilitacyjne cudzym autem nie uprawnia do pomniejszenia dochodu o kwotę 2280 zł. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o PIT osoba niepełnosprawna lub która ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, może odliczyć od dochodu m.in. wydatki poniesione w roku podatkowym na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Odliczenie przysługuje w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Podatnicy, pomniejszając swój dochód o limitowane wydatki rehabilitacyjne, bez spełnienia wymogów do ich uwzględnienia w rocznym PIT, naruszają prawo. Gdy fiskus sprawdzi ich zeznanie i okaże się, że bezprawnie skorzystali z ulgi, będą musieli skorygować zeznanie, spłacić dług, jeśli ten po korekcie powstanie, a dodatkowo mogą być ukarani grzywną z kodeksu karnego skarbowego.

Ulga to wyjątek

Ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania. Dlatego też, jak podkreśla Paweł Małecki, doradca podatkowy z kancelarii Doradztwa Podatkowego PAMA, zarówno sądy administracyjne, jak i urzędy skarbowe nakazują interpretować przepisy o ulgach bardzo ściśle bez możliwości stosowania wykładni rozszerzającej.

Również Maciej Grela, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel, zwraca uwagę, że każda ulga podatkowa (w tym ulga rehabilitacyjna) jest obwarowana wieloma wymogami formalnoprawnymi. Brak spełnienia wszystkich warunków wskazanych w przepisach wyklucza możliwość skorzystania z tej preferencji podatkowej.

- Przed uwzględnieniem ulgi rehabilitacyjnej zainteresowani podatnicy powinni starannie sprawdzić, czy spełnili wszelkie kryteria wymagane do jej zastosowania - radzi Maciej Grela.

Patrycja Kozłowska, asystent podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe, dodaje, że skoro ustawa o PIT szczegółowo określa wydatki, które podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, to nie można stosować wykładni rozszerzającej w tym zakresie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 23

 • 1: sarkazm z IP: 83.13.93.* (2009-03-01 23:43)

  Proponuję aby wszystkich niepełnosprawnych u których wykryto że odliczyli sobie tę ulgę a nie są właścicielami (współwłaścicielami) auta, wsadzać od razu do więzienia, pewnie w wielu przypadkach nie poczuli by różnicy z życiem na wolności, a wielu zapewne miałoby lepsze warunki (więzienia w Radomiu i Piotrkowie Tryb.) niż mają w swoich domach.

 • 2: NIEPEŁNOSPRAWYNY z IP: 83.15.161.* (2009-03-02 07:39)

  PRZEPRASZAM JAKIE TO SĄ SZCEGÓLNE WARUNKI ?

 • 3: MAX! z IP: 93.105.239.* (2009-03-02 09:46)

  Złodziejskie panstwo Polska! równi i równiejsi .

 • 4: Maria z IP: 62.87.254.* (2009-03-02 11:12)

  tym nawiedzonym doradcą (jak np.Maciejowi Greli)proponuję na jeden dzień związać mózg z nogami i kazać jechać do gabinetu rehabil. na rozczepienie (laserowe mniej boli).Ciekaw jestem jakie warunki zostały by spełnione do ULGI i ILE. Ręce i nogi uginają się od głupoty w tym "przyjazdnym państwie p.Palikota i Pitery.

 • 5: Piper z IP: 193.24.24.* (2009-03-02 11:19)

  Prawda jest też taka, że urzędnicy nie mają ani wiedzy, ani ochoty... ani czasu, by szczegółowo kontrolować niepełnosprawnych. Korzyści dla nich z tego tytułu raczej marne, a ewentualnych problemów sporo. Nie jest to też sytuacja masowa, dlatego jest tolerowana, ścisłe egzekwowanie przepisów w tym wypadku jest po prostu dla USów nieopłacalne./

 • 6: Ula z IP: 83.12.34.* (2009-03-02 11:27)

  Dlaczego jest taki duży limit (2280), a nie są wymagane żadne dowody poniesienia tych wydatków, np. faktury za paliwo? Ktoś wyda np. 100 na cele rehabilitacyjne, a odliczy pełny limit. I co? I nic...
  A poza tym, czy ktoś to sprawdza?

 • 7: kalmar z IP: 89.77.89.* (2009-03-02 11:51)

  Jeśli jest brak uściśleń, jak w tym przypadku, to nie należy roztrząsać szczegółów. Jedno jest pewne, że korzystajacy z ulgi inwalida musi być właścicielem lub współwłascicielem auta, natomiast pojęcie zabiegów rehabilitacyjnych nie jest określone, ani też nie jest określona ilość tych zabiegów. W samym pojęciu mieści się jazda w roku na 1 lub 2 masaże, jak i codzienne jeżdżenie przez cały rok na specjalistyczne ćwiczenia ruchowe. A za rehabilitację można też uznać rozmowę np. z psychologiem, bo mozna być też inwalidą z powodów pozafizycznych. Ale nadgprliwcy z US mają skłonnosci do różnych interpretacji, a sąd rostrzyga wg swej wiedzy i przekonania. A ponieważ nie ma u nas prawa precedensu, w dwóch identycznych sprawach mogą być diametralnie sprzeczne orzeczenia w zależnośi od składu orzekajacego i miejscowości.

 • 8: Emma z IP: 195.184.82.* (2009-03-02 12:00)

  Czy to oznacza, ze żadna osoba dorosla > 16 roku zycia, niepełnosprawna z I lub II grupa inwal. narządu ruchu, w przypadku gdy jej inwalidztwo jest udokumentowane w orzeczeniu, ze powstalo w dzieciństwie i jest właścicielem używanego samochodu nie ma prawa skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej i odliczenia używania samochodu na zabiegi rehabilitacyjne?
  Jeżeli tak, to żadna osoba dorosła niepełnosprawna spełniająca kryteria jw z wyjatkiem tej, ktora ma na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne nie może skorzystać z tej ulgi,
  rozumując w ten sposób, żadna osoba dorosła nie może odliczyć tej ulgi, bo przecież dzieci nie mają prawa jazdy, więc jest to właściwie ulga tylko i wyłącznie dla rodziców dziecka niepełnosprawnego.
  Jeżeli dziecko przekroczy 16 rok życia a rodzice nadal muszą się nim opiekawać to też utracą prawo do tej ulgi.
  Czy dotychczasowe praktyki są wykroczeniem wielu podatników i US czy jest to głupota ustawodawców lub jej interpretatorów?

 • 9: Janek z IP: 83.26.159.* (2009-03-02 15:13)

  Słuchajcie, po prostu i tym razem nie dają żyć niepełnosprawnym. Zawsze się czegoś czepią w tym państwie. A ja powiem tak, jakbym zarabiał 3-4 tyś, to z pewnością bym nie potrzebował jałmużny. Niestety rehabilitacja kosztuje i wszystko co z nią związane. Na to wydaje się kilka krotnie więcej o ile się taką kasę ma. A tu nasz kochany fiskusek stara się ''pomagać '' uszczuplić nasze kieszenie.

 • 10: Inwalida z orzeczeniem z ZUS z IP: 89.238.17.* (2009-03-02 16:33)

  Jaka I , II czy III grupa inwalidzka? Co to są za grupy? Nieudolni pismacy i posłowie itp... (czyt. głupcy). Te grupy dawno przestały istnieć!!!
  Więc piszecie głupoty zarówno w ustawach jak i artykułach prasowych. Wprowadzacie od wielu już lat inwalidów w maliny.
  Grupy inwalidzkie - co to są? Przez kogo ustanowione i uznane? ZUS orzeka tylko dwa stopnie inwalidzkie: częściowo niezdolny do pracy, lub całkowicie niezdolny do pracy. Więc jakie I, II, czy III stopnie inwalidztwa. Są jeszcze inne organy do orzekania inwalidztwa. Tam również nie ma takowej nomenklatyry! Pismacy - DO SZKOŁY i nie wprowadzać świadomie haosu w Polsce.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama