statystyki

Ulga nie dla każdego niepełnosprawnego

02.03.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć w zeznaniu rocznym ulgę rehabilitacyjną. Samo orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności nie wystarczy, żeby z ulgi skorzystać. Podatnicy odliczają w PIT wydatki, mimo że nie spełniają dodatkowych wymogów.

reklama



reklama


Podatnicy, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, korzystają z ulgi rehabilitacyjnej na podstawie przyznanego orzeczenia o niepełnosprawności. Nie zważając na spełnienie szczegółowych warunków ustawowych, odliczają od dochodu wydatki rehabilitacyjne, zwłaszcza limitowane w pełnej wysokości. Sprawa dotyczy przede wszystkim odliczeń związanych z używaniem samochodu osobowego w wysokości 2280 zł.

- Jestem osobą niepełnosprawną, mam samochód osobowy, więc w rocznym PIT odliczam od dochodu 2280 zł - stwierdza pani Maria w rozmowie z GP.

Inna czytelniczka opowiada o podobnej praktyce, przy czym ona nie jest ani właścicielką auta, ani nawet jego współwłaścicielką. Na zabiegi rehabilitacyjne dowozi ją sąsiad.

Takie rozliczenia są niedopuszczalne. Samo posiadanie samochodu lub dojazd na zabiegi rehabilitacyjne cudzym autem nie uprawnia do pomniejszenia dochodu o kwotę 2280 zł. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o PIT osoba niepełnosprawna lub która ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, może odliczyć od dochodu m.in. wydatki poniesione w roku podatkowym na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Odliczenie przysługuje w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Podatnicy, pomniejszając swój dochód o limitowane wydatki rehabilitacyjne, bez spełnienia wymogów do ich uwzględnienia w rocznym PIT, naruszają prawo. Gdy fiskus sprawdzi ich zeznanie i okaże się, że bezprawnie skorzystali z ulgi, będą musieli skorygować zeznanie, spłacić dług, jeśli ten po korekcie powstanie, a dodatkowo mogą być ukarani grzywną z kodeksu karnego skarbowego.

Ulga to wyjątek

Ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania. Dlatego też, jak podkreśla Paweł Małecki, doradca podatkowy z kancelarii Doradztwa Podatkowego PAMA, zarówno sądy administracyjne, jak i urzędy skarbowe nakazują interpretować przepisy o ulgach bardzo ściśle bez możliwości stosowania wykładni rozszerzającej.

Również Maciej Grela, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel, zwraca uwagę, że każda ulga podatkowa (w tym ulga rehabilitacyjna) jest obwarowana wieloma wymogami formalnoprawnymi. Brak spełnienia wszystkich warunków wskazanych w przepisach wyklucza możliwość skorzystania z tej preferencji podatkowej.

- Przed uwzględnieniem ulgi rehabilitacyjnej zainteresowani podatnicy powinni starannie sprawdzić, czy spełnili wszelkie kryteria wymagane do jej zastosowania - radzi Maciej Grela.

Patrycja Kozłowska, asystent podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe, dodaje, że skoro ustawa o PIT szczegółowo określa wydatki, które podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, to nie można stosować wykładni rozszerzającej w tym zakresie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 23

  • 1: Robert z IP: 5.172.227.* (2013-02-27 20:14)

    Mam pytanie... Czy ja wraz z żoną możemy odliczyć sobie 3x (po 2 080zł.) ulgę na samochód, Ponieważ żona jest niepełnosprawna i mamy dwójkę dzieci niepełnosprawnych 15 i 6 lat. Albo przynajmniej gdzie mogę taka odpowiedź uzyskać. Uczciwą i wiarygodną...

  • 2: iwona z IP: 78.8.154.* (2010-03-03 19:51)

    kupilam lampe do naswietlan ulatwia mi funkcjonowanie jestem na recie czy moge odpisac cala kwote lampy to 1960 zl czy tylko czesc prosze o odpowiec w tym temacie dziekuje

  • 3: pit z IP: 77.45.91.* (2010-01-30 03:15)

    W naszym kraju niepełnosprawnych często traktuje się,jak nosicieli wirusa Hiv czy też dawniej trędowatych.Długie lata muszą znosić upokożenia,prosić często błagać o prawa które im się należą.Mało kto z nich zna swoje prawa,duża część jest wogule niczego nie świdoma.To koszmar-W kraju w którym przymyka się oko na prawdziwych przestępców,a chorych ludzi odsuwa się poza margines społeczeństwa.W XXI wieku.Sam jestem niepełnosprawny,zostaje mi tylko płakać że mieszkam w kraju w którym system traktóje mnie jak rzecz!.

  • 4: Jolka z IP: 82.177.46.* (2009-12-15 11:24)

    To co się dzieje w US to szok.Chore państwo,pastwiące sie jedynie na słabszych.Odliczyłam ulgę i nadwyżkę ponad 100 złotych nad leki.US żąda teraz zaświadczeń,że kiedy proszę lekarzy to się smieją.Jak mają leczyć,jeżeli muszą pisać elaboraty zgodne z fakturą,że zalecali lek.Dobrze jak leczy się u jednego lekarza.Problem stanowi jeżeli jest ich kilku od różnych schorzeń i w różnych miejscach.Zanim ustali się wizytę(bo kolejki),to już można zejść z tego świata.Pytam kto na to pozwala,kto takich "osłów" wybrał,którzy pastwią się jedynie nad słabszymi?Dlaczego US nie interesuje się mafią.Odpowiadam,bo się boi ruszyć tych ludzi.Mamy PO i ich cuda.

  • 5: cybis z IP: 79.163.23.* (2009-11-23 19:39)

    pierwszy odważny i mądry głos.popieram .

  • 6: gosia5688 z IP: 89.79.68.* (2009-11-02 07:17)

    ja jestem na rencie i mam czesciowa niezdolnosc do pracy z ZUS-u ale stawalam na komisje wgdansku na komisje do spraw orzecznictwa i dostalam 2 grupe na stale tesz nie wiedzialam.na rencie jestem 10 lat a grupe mam od 3

  • 7: WALCZĄCY z US z IP: 91.204.205.* (2009-04-30 20:20)

    UWAGA KONIEC ULGI REHABILITACYJNEJ DLA NIEWIDOMYCH !!!
    Pomimo spełnienia wymogów formalnych (wszystkie papiery wymagane USTAWĄ) przgrywamy z US IS i WSA a na kasację do NSA nas już nie stać bo kasacja kosztuje 2 tys.( pismo przez doradcę lub prawnika) a reprezentacja przed sądem NSA drugie tyle lub więcej.
    US żąda wbrew USTAWIE dokumentowania wydatków na przewodników - nie mówi jak osoba niewidoma ma to zrobić - czy spisac umowę , wypisać fakturę, rachunek, czy pokwitowanie ? Wiadomo że tego nie zrobi . Ustawodawca wiedział to ale US znalazł obejście i żąda tzw: "UPRAWDOPODOBNIENIA" czy "UWIARYGODNIENIA" zdarzenia. Jak ? No przedstawiając dokumenty. Wynika z tego że niewidoma osoba ma spisywać dane personalne przewodnika, adres, pesel, NIP itd i to wszystko pokazać w razie kontroli US. Co gorsze na takim samym stanowisku stoi IS i WSA . Tak że to nieprawda co niektórzy mówią że nie trzeba tego dokumentować. Sami się przekonaliśmy po przeganej sprawie. Twiedziliśmy że skoro USTAWA mówi "nie trzeba dokumentować to myśleliśmy że (oprócz dokumentów wymienionych w USTAWIE) US nie ma prawa żądać od nas pokwitowan, faktur, rachunków, umów, itd. W orzeczeniu US, IS, I WSA jednak powiedziano że co prawda nie trzeba przedstawiać dokumentów wg. USTAWY ale jednak trzeba przedstawić dokumenty (cytuję prawie dosłownie pismo uzasadniające z IS ). No i bąź tu mądry POLAKU .
    Wołamy tu o pomoc na tym forum kto wie jak wygrać tą wojnę ? Bo jeżeli my przegramy to za chwilę już nikt z niepełnosprawnych nie odliczy ulgi na opłacenie przewodników i na użytkowanie samochodu osobowego (własnego)
    na dowozy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
    Proszę o pomoc w imieniu osób niepełnosprawnych.

  • 8: gizmo z IP: 83.25.231.* (2009-03-27 07:46)

    wystarczy 1 tura (zwykle to 10 dni roboczych)

  • 9: Niepełnosprawna z IP: 87.205.234.* (2009-03-25 20:42)

    Rzeczywiscie ten przepis US i jego pracowicy interpretują według "własnego widzimisie".Nigdzie nie znalazłam informacji jak przeliczac ilośc przebytych zabiegow rehabilitacyjnych w stosunku do kwoty odliczenia.Moze ktos to wie?Ile trzeba odbyc zabiegow rehabilitacyjnych aby osoba niepelnosprawna bedąca wlascicielem samochodu osobowego mogła odliczyc cały limit czyli kwote 2280zł ?

  • 10: Alina z IP: 77.45.33.* (2009-03-20 20:35)

    Kolejny bubel legislacyjny, jako że nie ma obowiązku dokumentowania poniesionych kosztów na cele rehabilitacji, to: "Mimo, że nie wynika to jasno z przepisów, można spotkać się z żądaniem urzędu skarbowego przedstawienia dokumentów poświadczających korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych". A więc ustawa swoje, urzędy skarbowe i tak będą interpretować jak zechcą.


    Tak dokładnie,mnie ta przyjemność już spotkała i dla świętego spokoju już więcej nie odliczę.
    Czas,aby w naszej RP były czytelne,jasne przepisy.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie