Zagraniczny podmiot, który dostarcza towary do magazynu konsygnacyjnego, nie musi się rejestrować dla celów VAT w Polsce. Polski nabywca może ograniczyć koszty utrzymywania zapasów towarów.
Zmiany wynikają z ostatniej nowelizacji ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
W ocenie ekspertów zmiana ma bardzo istotne znaczenie. Szczególnie, że w związku z coraz bardziej odczuwalnym załamaniem gospodarczym rośnie znaczenie wszelkich rozwiązań pozwalających na osiągnięcie oszczędności.

Skład konsygnacyjny

Jak wyjaśnia Marcin Grzelecki, prawnik, aplikant radcowski z Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy, magazyny (składy) konsygnacyjne wykorzystywane są przez wielu producentów, w szczególności w branżach, gdzie terminowość i stały dostęp do części ma kluczowe znaczenie. W magazynie zlokalizowanym w pobliżu producenta przechowywane są zapasy komponentów, do których ma on dostęp w dowolnym czasie.
Jak wyjaśnia ekspert, za magazyn taki może być uznane wyodrębnione miejsce do przechowywania towarów, które są przemieszczane przez zagranicznego podatnika dla prowadzącego magazyn konsygnacyjny. Chodzi o podatnika, który przechowuje w takim magazynie towary i je pobiera.
- W sytuacji, gdy dostawcą towarów był podmiot z innego państwa UE nieposiadający siedziby na terenie Polski, do końca listopada 2008 r. musiał się zarejestrować w kraju na potrzeby VAT - mówi Marcin Grzelecki.
W sytuacji przemieszczenia towaru do polskiego magazynu z innego kraju UE dostawca musiał rozpoznać w Polsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, zaś po pobraniu towaru z magazynu przez producenta - dostawę towarów. Nasz rozmówca przypomina, że w zakresie obu transakcji zagraniczny dostawca musiał wystawić fakturę, rozliczyć podatek i złożyć deklarację miesięczną VAT-7.

Korzyści dla przedsiębiorcy

Elżbieta Choina-Łucjan, doradca podatkowy, menedżer w krakowskim biurze Ernst & Young, uproszczenie rozliczeń VAT dotyczących magazynu konsygnacyjnego prowadzonego w Polsce uważa za jedno z ciekawszych rozwiązań wprowadzonych ostatnią nowelizacją.
- Korzyści biznesowe z wdrożenia takiej struktury zakupów znane były polskim firmom już od dawna, szczególnie w branży samochodowej - tłumaczy ekspert.
Wynikało to głównie z ograniczenia kosztów magazynowania towarów. Elżbieta Choina-Łucjan zauważa jednak, że ze względu na obowiązek rejestracji zagranicznego dostawcy dla celów VAT w Polsce nie wszystkie firmy decydowały się na jej zastosowanie.



Uproszczenie rozliczeń

Najistotniejszym ułatwieniem, jakie obowiązuje od początku grudnia 2008 r., na jakie czekały firmy, jest brak obowiązku rejestracji zagranicznych dostawców dla celów VAT w Polsce.
- Zagraniczny dostawca nie tylko będzie mieć mniej obowiązków administracyjnych, ale ze względu na brak obowiązku prowadzenia ewidencji VAT w Polsce ponosić będzie mniejsze koszty dostaw - uważa Elżbieta Choina-Łucjan.
To z kolei może mieć korzystne przełożenie na cenę towarów. Ponadto polski nabywca będzie mógł ograniczyć koszty utrzymywania zapasów towarów i nie będzie już otrzymywać od zagranicznych dostawców faktur z 22-proc. VAT. Zamiast tego w momencie pobrania towarów z magazynu rozliczy jedynie całkowicie neutralne dla niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Trzeba jednak pamiętać, że skorzystanie z nowych rozwiązań zostało obwarowane określonymi warunkami i możliwe będzie nie w każdym przypadku. Z magazynu konsygnacyjnego towary może pobierać wyłącznie jeden odbiorca (ang. call-off stock). W konsekwencji uproszenia nie znajdą zastosowania do magazynów o charakterze handlowym.
PODSTAWOWE WARUNKI ZASTOSOWANIA UPROSZCZEŃ
Przemieszczenie towarów z wykorzystaniem składu konsygnacyjnego będzie mogło zostać rozliczone w uproszczony sposób, gdy zostaną spełnione warunki:
• dostawca z UE nie może być zarejestrowany na VAT w Polsce
• towary muszą być wykorzystywane do działalności produkcyjnej lub usługowej wykonywanej przez prowadzącego magazyn konsygnacyjny
• prowadzący magazyn konsygnacyjny przed pierwszym wprowadzeniem przez zagranicznego kontrahenta towarów do magazynu złoży (na piśmie) naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o zamiarze jego prowadzenia
• prowadzący magazyn konsygnacyjny musi prowadzić ewidencję towarów.