Pożyczka udzielona przez wspólnika jego spółce osobowej nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, ale odsetki od takiej pożyczki będą kosztem dla innego wspólnika tej spółki.
Spółki, szukając sposobów na poprawę płynności finansowej, mogą zaciągnąć krótkoterminowe pożyczki. Kredytu na bieżącą działalność mogą udzielić spółce również jej wspólnicy. W przypadku spółek osobowych przepisy podatkowe ograniczają możliwość zaliczenia odsetek od pożyczki udzielonej spółce osobowej przez jej wspólnika do jego kosztów uzyskania przychodu.
Jak przypomina Paweł Greszta, starszy konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, umowa pożyczki zawarta pomiędzy wspólnikiem spółki osobowej a samą spółką sprowadza się w gruncie rzeczy do tego, że wspólnik pożycza sam sobie pieniądze w części, w jakiej posiada udziały w spółce.
- Zatem odsetki od takiej pożyczki stanowią kapitał własny włożony przez podatnika w źródło przychodu - wyjaśnia Paweł Greszta.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie określają, że odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Precyzuje to art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. W przypadku podmiotów gospodarczych zorganizowanych w formie spółek osobowych to wspólnicy, jako osoby fizyczne, a nie spółka, są podatnikami. Paweł Greszta przypomina, że odnosi się to zarówno do strony przychodowej, jak i kosztowej prowadzonej przez spółkę działalności.
Warto jednak zaznaczyć, że odsetki będą kosztem dla innego wspólnika spółki.
- Odsetki od pożyczki udzielonej spółce będą kosztem podatkowym dla innego wspólnika, w wysokości przypadającej mu części udziałów w spółce - wyjaśnia Paweł Greszta.
Przy czym odsetki od pożyczki stanowić będą koszt uzyskania przychodu, o ile pożyczka zostanie wykorzystana do celów działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę.