statystyki

Czy w PIT trzeba rozliczyć otrzymaną dywidendę

autor: Przemysław Molik10.02.2009, 11:41; Aktualizacja: 10.02.2009, 11:49
 • Wyślij
 • Drukuj

Dywidenda otrzymana przez osobę fizyczną od polskiej spółki nie podlega rozliczeniu w zeznaniu rocznym.

reklamareklama


W 2008 roku podatnik otrzymał dywidendę od spółki, której jest udziałowcem.

- Czy taką kwotę wypłaconej należności muszę rozliczyć w zeznaniu podatkowym - pyta pan Jerzy z Elbląga.

Nie. Nie musi pan rozliczyć takiej kwoty wypłaconej należności w zeznaniu.

Dywidendy wypłacane przez polskie spółki kapitałowe polskim podatnikom są obciążone podatkiem zryczałtowanym, którego płatnikiem jest spółka wypłacająca dywidendę. Wypłacona dywidenda dla celów podatkowych jest rozpoznawana jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Jest wynagrodzeniem udziałowca (akcjonariusza) za posiadane udziały czy akcje i co do zasady podlega opodatkowaniu 19-proc. stawką. W odróżnieniu jednak od innych przychodów z kapitałów pieniężnych przy rozliczaniu dywidendy rozpatruje się przychód, a nie dochód. Oznacza to, że przy obliczaniu podstawy opodatkowania nie rozpoznaje się kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku dywidendy wypłacanej przez polskie spółki udziałowcom posiadającym w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy podatek pobierany jest u źródła. Oznacza to, że wypłacona kwota dywidendy udziałowcowi została już opodatkowana. Udziałowiec nie musi jej zatem wykazywać w zeznaniu rocznym.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że zasada ta nie będzie mieć zastosowania w przypadku dywidendy wypłaconej polskiemu podatnikowi przez spółkę mającą siedzibę za granicą. W takiej sytuacji polski udziałowiec zagranicznej spółki będzie musiał rozliczyć się indywidualnie z otrzymanej kwoty. Postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania decydują, czy dywidenda otrzymana za granicą podlega opodatkowaniu również w kraju siedziby spółki.

Co do zasady, jeśli w kraju siedziby spółki wypłata dywidendy jest opodatkowana, to taki podatek podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym, w zależności od sytuacji podatnika w deklaracji PIT-36 (część K, poz. 197) lub PIT-38 (część E, poz. 39). Zgodnie z art. 30a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), od należnego w Polsce zryczałtowanego 19-proc. podatku odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19 proc.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 30a ust. 1 pkt 4, art. 30a ust. 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 6

 • 1: MAŁY KAZIO z IP: 95.41.73.* (2013-10-13 15:12)

  Mam akcje dywidendowe i dywiedendę brutto na IKE. ;-):-)

 • 2: MAŁY KAZIO z IP: 5.174.118.* (2013-10-13 08:23)

  A ja mam rachunek IKE i dostałem całą dywiendę nie pomniejszoną o podatek. ;-):-)

 • 3: ala22 z IP: 83.7.235.* (2013-03-15 09:19)

  fatycznie, złodziejstwo belki ma tu działanie, dałem się nabrać na to, kupiłem akcje, była informacja o wysokości dywidendy na akcje, więc akcje poleciały w dół, nie miałem czasu czekać więc sprzedałem ze stratą. Pomyślałem sobie, wpłyną pieniądze z dywidendy wyjdę na zero. No to wyszedłem. Na zero minus 19 procend. Złodziej belka, złodziej rostowski...

 • 4: tomasz1975 z IP: 83.21.160.* (2012-08-08 07:56)

  dywidenda jest zwiazana z posiadaneim akcji znaczy kupienia ich i poniesienia kosztow nie mowiac juz o spadku kursu dla mnie poprostu to jest złodziejstwo oj cwane złodzieje

 • 5: domidomi z IP: 83.21.38.* (2012-01-13 14:58)

  tak to jakos wychodzi wiec dlatego jest troche przeciwnikow co do akcji spolek, ktore wyplacaj dywidende. choc z drugie strony akcje moga leciec w dol a tu jakis slaby "zysk" sie pojawia. zastanawia mnie co sie dzieje z dywidenda od akcji, ktorych wlasciecialmi sa OFE.

 • 6: miD z IP: 83.19.69.* (2009-02-23 12:12)

  Skoro więc nie traktuje się dywidendy jako zysku z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych (a nie traktuje prawda?) to rozumiem przez to, że w przypadku poniesionej straty z tytułu np. zbycia akcji, nie można uzyskać zwrotu podatku zapłaconego z tytułu dywidendy? Bo generalnie bym rozumował tak - jeśli kupuję akcję, otrzymuję dywidendę a następnie sprzedaję za wartość niższą o wartość dywidendy, to suma sumaru mój zysk wynosi 0, lecz musiałem zapłacić podatek (za dywidendę).

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama