statystyki

Czy od dodatkowego świadczenia dla menedżera trzeba pobrać zaliczkę?

autor: Adam Allen13.04.2018, 07:00
Czy od dodatkowego świadczenia dla menedżera trzeba pobrać zaliczkę?

Czy od dodatkowego świadczenia dla menedżera trzeba pobrać zaliczkę?źródło: ShutterStock

Spółka zawarła kontrakt menedżerski dotyczący pełnienia funkcji prezesa zarządu. Zgodnie z jego zapisami oprócz wynagrodzenia spółka zobowiązała się udostępnić menedżerowi pomieszczenia biurowe wraz z wyposażeniem, telefon komórkowy, komputer przenośny wraz z niezbędnym dodatkowym wyposażeniem przez cały okres obowiązywania ww. umowy z wyłączeniem korzystania z nich dla celów prywatnych. Spółka pokryła menedżerowi koszty profilaktycznych badań lekarskich, uczestnictwa w kursach i szkoleniach, a także zakupu paliwa do prywatnego samochodu oraz koszty ubezpieczenia OC w zakresie pełnienia funkcji w zarządzie. Czy te dodatkowe świadczenia będą generować przychód po stronie menedżera?

Przedstawiona sprawa jest dość złożona, bo dotyczy kilku grup kosztów i każdą z nich należy rozpatrywać oddzielnie.

Zacznijmy jednak od tego, że istotą kontraktu menedżerskiego jest odpłatne i stałe zarządzanie przedsiębiorstwem zleceniodawcy w jego imieniu i na jego rzecz. Składniki majątku przedsiębiorstwa wykorzystywane przez menedżera do celów służbowych mają mu ułatwić zarządzanie i kierowanie przedsiębiorstwem. Wykorzystanie pozostawionego do dyspozycji menedżera majątku firmy nie może więc być uznane za nieodpłatne świadczenie na jego rzecz w sytuacji, gdy te składniki są wykorzystane jedynie do celów służbowych służących realizacji zawartego kontraktu. Umożliwienie menedżerowi korzystania ze składników majątku spółki, w której jest on zatrudniony na podstawie kontraktu, należy traktować jako formę zabezpieczenia przez spółkę realizacji podpisanej umowy. Nie można więc przyjąć, że osoba zatrudniona w firmie na podstawie kontraktu menedżerskiego – oprócz przychodu wynikającego z odpłatności za czynności wykonywane w jego ramach – uzyskuje dodatkowy przychód z nieodpłatnych świadczeń z tytułu korzystania z majątku należącego do spółki. Dopiero w sytuacji, w której majątek spółki byłby wykorzystywany przez menedżera dla celów osobistych, można mówić o nieodpłatnym świadczeniu i powstaniu przysporzenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeśli taka sytuacja nie ma miejsca, spółka nie będzie zobowiązana do obliczenia i pobrania zaliczki na PIT.

Jeśli chodzi o badania profilaktyczne, na spółce nie ciąży obowiązek kierowania menedżera na tego typu badania. Niemniej jednak celowość ich wykonania może wynikać z warunków, w jakich ma być wykonywana jego praca. Wówczas zapewnienie menedżerowi profilaktycznych badań lekarskich można uznać za realizację celu określonego w art. 304 par. 1 kodeksu pracy, tj. obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. W takiej sytuacji pokrycie kosztów badań profilaktycznych nie rodzi po stronie menedżera przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane