statystyki

Rekompensata to nie koszt pracodawcy

autor: Patrycja Dudek14.12.2017, 19:00
pieniądze, kasa, banknot

Spór z fiskusem toczył się o to, czy wspólnik spółki może odliczyć wypłacone odszkodowanie od przychodu, proporcjonalnie do swojego udziału w zysku spółki.źródło: ShutterStock

Firma nie pomniejszy przychodu o odszkodowanie, które wypłaciła byłemu pracownikowi na podstawie ugody sądowej – orzekł NSA.

Reklama


To nie pierwszy taki wyrok. Podobnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny m.in. 4 grudnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 2704/12).

Wcześniej jednak zdarzały się też wyroki przeciwne, z których wynikało, że taka rekompensata jest kosztem uzyskania przychodu (np. z 10 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1122/12 i z 17 listopada 2011 r., sygn. akt II FSK 882/10).

Tym razem chodziło o spółkę jawną, która z przyczyn dyscyplinarnych rozwiązała umowę z pracownikiem (w trybie art. 52 par.1 pkt 1 kodeksu pracy). Jako powód podała ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i nadużycie zaufania pracodawcy.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama