statystyki

Księgi on-line są tańsze

autor: Łukasz Zalewski23.01.2009, 03:00; Aktualizacja: 23.01.2009, 09:30

Zatrudnienie księgowej w firmie jest droższe niż outsourcing usług księgowych. Oddając rachunkowość na zewnątrz, firma może oszczędzić nawet 1,5 tys. zł miesięcznie. Za usługi on-line płaci się mało, ale podatnik sam księguje dokumenty.

reklama


reklama


ANALIZA

W czasie spowolnienia gospodarczego firmy szukają oszczędności m.in. w obsłudze księgowej. Koszty można zredukować, oddając księgowość do biura rachunkowego, firmy outsourcingu księgowego lub korzystając z księgowości internetowej. Kwota, jaką można zaoszczędzić, zależy od wielkości firmy i liczby dokumentów, które generuje ona miesięcznie. Firma, która ma 100-150 dokumentów do zaksięgowania, może zaoszczędzić nawet 1,5 tys. zł miesięcznie, jeśli zdecyduje się na korzystanie z usług outsourcingu księgowego, zamiast zatrudniać samodzielną księgową na etacie.

Księgowość internetowa

Na rynku dostępne są oferty księgowości internetowej, których miesięczny koszt to ok. 50 zł. Jak wyjaśnia Joanna Zalewska, kierownik serwisu ifirma.pl, usługa jest skierowana do mikroprzedsiębiorstw i małych firm, a kryterium wyboru jest sposób rozliczania się z podatku dochodowego.

- Z serwisu mogą korzystać podatnicy rozliczający działalność gospodarczą na podstawie ustawy o PIT i prowadzący księgowość w postaci książki przychodów i rozchodów lub ewidencji VAT - tłumaczy Joanna Zalewska.

Za usługę trzeba zapłacić 45 zł netto miesięcznie i jest to cena zdecydowanie niższa niż średnia cena usług biur rachunkowych. Serwis nie jest jednak biurem rachunkowym i nie prowadzi księgowości swoich klientów. To podatnik prowadzi księgowość z pomocą serwisu. Ma on do dyspozycji specjalistów od podatków, ale niekoniecznie z uprawnieniami księgowymi.

Średnia cena obsługi księgowej w biurze rachunkowym to od 150 do 400 zł. Korzystając z usług biura rachunkowego, właściciel firmy nie martwi się o rozliczenia, bo to biuro księguje dokumenty. W przypadku popełnienia błędu przez biuro klient może domagać się od niego odszkodowania, bo każde biuro ma obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli podatnik sam prowadzi księgi, ponosi za nie pełną odpowiedzialność.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

reklama

  • Andreas Papandreu(2015-03-14 11:31) Odpowiedz 00

    Idealnym rozwiązaniem byłby wspólny jeden format faktury elektronicznej rozpoznawany przez księgowość internetowa taką jak https://wfirma.pl/ wtedy praca polegała by tylko nie na wklepywaniu dokumentów a dekretowaniu.

  • Pat(2009-01-23 23:05) Odpowiedz 00

    "oczekiwania księgowych kształtują się w granicach od 3,6 do 13 tys. zł brutto".
    czy ktoś z czytelników może mi powiedzieć gdzie może tyle zarobić księgowa prowadząca niewielką firmę na książce przychodów i rozchodów. Dla mnie te dane są chore ale może się mylę

  • Rzetelny księgowy (samodzielny i online)(2009-09-27 21:33) Odpowiedz 00

    @ Doświadczona księgowa
    Oj coś myślę, że ciągle ta księgowość, jak w PRLu...Może by tak najpierw sprawdzić zanim się zacznie krytykować?

    ad 1) Reguluje to umowa o poufności z serwisem. Proszę wybaczyć ocenę, ale jest chyba Pani typową "księgową" polskiej firmy. Skąd obawy o koszty? A cóż tu ukrywać? Jeżeli księgi prowadzi Pani rzetelnie to nikt się do tego nie przyczepi. Nawet US. Jeżeli ktoś kombinuje z kosztami (np. prywatne wakacje jako impreza wspierająca sprzedaż) to potem strach o poufność danych. Poważne i uczciwe firmy są transparentne.

    ad 2) A jaka jest pewność udzielenia takiej porady przez pracownika? Kto, jak nie Zarząd (ostatecznie) ponosi odpowiedzialność za rzetelność ksiąg? Czym różni się to od rozwiązań firmy wspomnianej w artykule?

    ad 3) A sprawdziła? Jakie dłubanie? Księgowanie jest intuicyjne i korzysta się z wielu prostych szablonów. Każda kategoria wydatków jest prosto opisana. Księgowanie w odpowiedniej kolumnie KPiR następuje automatycznie. Było sprawdzić najpierw...

    W całej swojej karierze zawodowej walczę z "doświadczonymi" pracownikami. Zazwyczaj wygrywam rzetelnością i sprawdzaniem/czytaniem/weryfikowaniem zanim się wypowiem, czy podejmę decyzję. Doświadczenie często mylą ludzie z rutyną.

    PS1. Nie czerpię korzyści finansowych ze współpracy z portalem ifirma.pl. Nie mam z nimi żadnych relacji handlowych i prawnych.
    PS2. Używałem serwisu ifirma.pl do prowadzenia KPiR spółki cywilnej. Polecam.
    PS3. Jeżeli ktoś nie prowadził KPiR samodzielnie to polecam serwis ifirma.pl. Po roku spokojnie można przesiąść się na system komputerowy offline. Na początku może to sprawiać problemy. Rok z pomoca ifirma (lub każdego innego serwisu działającego na podobnych zasadach) pozwoli na zdobycie doświadczenia.

  • `(2009-06-16 12:30) Odpowiedz 00

    Często to profesjonalna praca księgowego (mówię o małej firmie) kończy się na wpisywaniu cyferek w rubryczki programu, a do tego żadnej porady ani odpowiedzialności. Podobnie w niektórych biurach rach.

  • Ewa(2009-01-23 09:04) Odpowiedz 00

    Czyli księgowość internetowa to nic innego jak program do księgowości w internecie. Bez sensu za to płacić, przecież są darmowe programy do księgowości

  • Z.Grudkowski(2009-01-23 07:58) Odpowiedz 00

    Pożałowania godna kryptoreklama.

  • Aleks(2009-01-23 09:10) Odpowiedz 00

    Księgi on line są tańsze, ale mnie to nie przekonuje,, bo nie chce sam tego wypełniać. Wolę oddać do biura i mam względny spokój

  • Ana(2009-01-23 12:02) Odpowiedz 00

    I to jest cała prawda o księgowości on-line, czyli że takiej nie ma :) no bo niby jak miałoby to wyglądać?

  • H.(2009-01-23 12:24) Odpowiedz 00

    Świetny tekst,zostaję przy biurze,z którego korzystam :) czyli Maza. A wy z jakich biurkorzystacie?

  • MARZENA(2009-01-23 13:06) Odpowiedz 00

    NO WŁAŚNIE ALE TE DOKUMENTY NALEŻY WPROWADZIĆ DO SYSTEMU INTERNETOWEGO I ZA TO TEŻ KOMUŚ TRZEBA ZAPŁACIĆ, ALE TO JUŻ POMINIĘTO W TYM CHORYM ARTYKULE

  • kto mi grzebie w papierach(2009-01-23 10:55) Odpowiedz 00

    taaaaa...

    "Za usługi on-line płaci się mało, ale podatnik sam księguje dokumenty."

    Ale nie sam ma do nich wgląd - podobnie jak z kartą kredytową w bankomacie

  • DOROTA(2009-01-23 16:52) Odpowiedz 00

    "Za usługę trzeba zapłacić 45 zł netto miesięcznie" - no jasne, bo księgujesz sam. Na szczęście znalazło się to w artykule! A jak wypełniasz księgi sam bez żadnych progamów to w ogóle za nic nie płacisz poza kosztem papieru i długopisu

  • realista(2009-01-23 21:24) Odpowiedz 00

    TEKST REKLAMOWY... WSTYD...

  • Zew(2009-01-23 23:45) Odpowiedz 00

    Do PAT

    Dlatego podali takie zarobki, by byl kontrast. To jest typowy materiał reklamowy(jakich ostatnio wiele w tej gazetce - np. o zmianie dostawcy pradu, "koniecznosci prywatyzacji naszej giełdy itp.itp) nie mający nic wspólnego z rzetelnoscią dziennikarską. Pan redaktorek dostał gotowy tekscik na biurko i go puscił w obieg...

  • ja(2009-01-28 00:31) Odpowiedz 00

    łatwo rzucać obelgi nie mając żadnych dowodów, co Polacy?

  • viatrak(2009-01-25 14:29) Odpowiedz 00

    Do 13: Programy za Free:
    1. Mała Księgowość Rzeczypospolitej - program fajny, ale trudno go zdobyć bo aby używać go legalnie trzeba mieć oryginalną płytę instalacayjną. Nie można ściągnąć pełnej wersji z netu. Trzeba czekać aż zlituje się Rzeczypospolita i da go za darmochę z gazetką. Wadą jest brak kadr, stary program Kadry-Płace Rzeczypospolitej jest do bani a moduł płac w programie MK jest lekko przydziadowski. Wkurza też system wzorców księgowań, bez których nie da się pracować ale jak już się je dobrze opracuje to jest OK.
    2. Mała Firma LeftHand, można ściągnąć wersję free z reklamami albo zapłacić i po reklamach. Zresztą LeftHand oferruje inne programy również księgę handlowa.
    3. Vatowiec, Kadrowiec bezpłatne dla jednego użytkownika. Chylę czoła za możliwości programów, są praktycznie nieograniczone ale bez płatnego wdrożenia raczej trudno samemu wszystko pojąć.
    Cdn.

  • viatrak(2009-01-25 14:30) Odpowiedz 00

    Cd:
    Inne prigramy za darmochę sa mało warte bo mało aktualne.
    Z płatnych i nie drogich nie polecam żadnych bo niczym nie wyróżniają się ponad w.w. A z drogich nie polecam bo są drogie ;)

  • Janina(2009-01-24 15:15) Odpowiedz 00

    Może i księgowość internetowa jest tańsza, ale księgowa w firmie wie cały czas na czym stoi i ma całą kontrolę przez cały czas.

  • Poszukujący wiedzy(2009-01-24 20:52) Odpowiedz 00

    Cy ktoś może polecić darmowy i dobry program do ksiegowości, książka przychodów i... (jednoosobowa działalność)

  • Michał(2009-01-24 21:30) Odpowiedz 00

    No nie mów Pat, że samodzielne księgowe nie mają takich wymagań! Chciałem zatrudnić księgową do prowadzenia ksiąg rachunkowych i każda chciała co najmniej 5 tys. na rękę, co mnie kosztowałoby odpowiednio więcej! Brawo za tekst, wymagania księgowych są coraz wyższe, może przez kryzys to się zmieni